• پنج شنبه ۷ اسفند ۱۳۹۹
  • الخمیس ١٤ رجب ١٤٤٢
  • Thursday, February 25, 2021
صفحه اصلی
سلامت و محیط زیست
ایمنی و حوادث
مدیریت بحران
علمی
بین الملل
rss
کد مطلب :   115029 تاریخ انتشار: 
چهارشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۸
- 11:52 تاریخ آخرین ویرایش :
  1398/12/07
 
 
حوزه سلامت ، ایمنی و محیط زیست در کشورهای توسعه یافته جزء اولویت های اول سرمایه گذاری است
در کشورهای توسعه یافته حوزه سلامت ، ایمنی و محیط زیست جزء اولویت های اول است و اهمیت این امر تا جایی رشد پیدا می کند که محیط زیست شعار انتخاباتی می شود . ولی در ایران این حوزه صرفا جنبه فانتزی بودن را حفظ کرده است
حوزه سلامت ، ایمنی و محیط زیست  در کشورهای توسعه یافته جزء اولویت های اول سرمایه گذاری است

محمود ذوقی مسئول محیط زیست واحد HSE پتروشیمی توسعه نگین مکران در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار پایگاه خبری HSE گفت : مقوله HSE به نوعی در ده سال گذشته در ایران چه در پروژه ها و چه در بین عموم مردم فرهنگ سازی شد و این مقوله را  بیشتر در پروژه های صنعتی و اخیرا در پروژه های ساختمانی به آن اهمیت می دهند و این اهمیت از آنجایی بیشتر شده که متخصصان  امر متوجه شدند بحث ایمنی اولویت اول هر پروژه است . در صنعت و عامه مردم زمینه  سلامت ، ایمنی و محیط زیست در سال های اخیر به خوبی توسعه پیدا کرده و  فرهنگ سازی شده و جزء اولویت ها قرار گرفته و یکی از نگرانی ها شده است  .

 

وی ادامه داد : در زمینه  فرهنگی و اجتماعی حوزه HSE با توجه به اینکه در بقیه بخش ها نتوانستیم به آن بلوغ کامل برسیم به نوعی در بسیاری  از مجموعه ها ، HSE را یک حوزه فانتزی به شمار می آورند  و بر این باورند که وقتی در بقیه بخش ها مشکل داریم اولویت را باید به حل مشکلات در آن قسمت ها داد ، حوزه اقتصاد وقتی مشکل داشته  باشد ، بسیارسخت است که در‌ این وضعیت از سلامت ، ایمنی و محیط زیست  سخن به میان آوریم و  شاید به خاطر این امر این حوزه به نوعی آن جایگاهی را که در کشورهای توسعه یافته دارد در ایران نتوانسته نقش آفرینی کند .

 

ذوقی اظهار داشت : بحث HSE یک مقوله کاملا تکنیکال است که  در مرحله اول در دانشگاه های کشورو پروژه های مهم کارفرماها به عنوان حداقل کار مشروعیت را به HSE بدهند . در پروژ های صنعتی و پروژه های نفت و گاز واحد HSE مشروعیت خوبی پیدا کرده اند ولی در بقیه بخش ها هنوز آن مشروعیت لازم و قدرت اجرایی را نتوانسته اند پیدا کند .

 

وی یادآور شد :  در کشورهای توسعه یافته حوزه سلامت ، ایمنی و محیط زیست جزء اولویت های اول است و اهمیت این امر تا جایی رشد پیدا می کند که محیط زیست شعار انتخاباتی می شود . ولی در ایران این حوزه صرفا جنبه فانتزی بودن را حفظ کرده است  ، نگران کردن مردم نسبت به این که بی اهمیتی در حوزه HSE چه عواقبی را می تواند داشته باشد و سلامت ، ایمنی و محیط زیست با چه مشکلاتی روبرو کند نشان می دهد که مقوله ایمنی با جان مردم در ارتباط است ، ایجاد این نگرانی ها ایجاد می تواند  به سمت فرهنگ سازی در حوزه HSE  پیش رود .

 

وی افزود : در کل کشورها  باید سازمان های مردم نهاد ( NGOها)  کمک کردن به HSE در پروژه ها را مشروعیت دهند ، در ایران NGO ها نقش خود را می توانند خوب ایفا کنند اگر خودشان بحث های پایه ای و زیربنایی که وجود دارد را فدای منفعت های خودشان نکنند . NGO ها خیلی خوب می توانند تاثیر گذار باشند و سرمایه گذارانی که سیاست گذاری این حوزه را برعهده دارند هم نباید نسبت به این مقوله HSE به عنوان یک بحث حاشیه و جانبی نگاه کنند بلکه آن را همانند همه کشورهای توسعه یافته یکی از اولویت های مهم  بدانند.

 

وی خاطر نشان کرد : توسعه فرهنگی و اجتماعی HSE خیلی خوب بوده ولی این توسعه تا حالا در حد شعار و پوستر بوده و در هر کارخانه می رویم ایمنی شرط اول را می بینیم اما آن ماهیت اجرایی خود را پیدا نکرده و به خاطر اینکه آن نگرانی در سطح مدیران ایجاد نشده ، این نگرانی ها باید از سمت آحاد جامعه به سمت بالا ایجاد بشود و مدیران ما را نسبت به مسئله HSE نگران کند ، می تواند یک فرهنگ سازی خوب و راهکار خوبی برای این باشد و خط و مشی HSE در کشور به صورت خیلی تخصصی تر پیگیری شود .

نویسنده : حسن گرجی
ارسال نظر
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ما، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

نام:
ایمیل:
نظر:
 
captcha
کد امنیتی:
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی HSE می باشد .
Hosted By gitisun