• جمعه ۳ بهمن ۱۳۹۹
  • اجمعه ٩ جمادی الثانیة ١٤٤٢
  • Friday, January 22, 2021
صفحه اصلی
سلامت و محیط زیست
ایمنی و حوادث
مدیریت بحران
علمی
بین الملل
rss
کد مطلب :   125041 تاریخ انتشار: 
شنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۸
- 12:12 تاریخ آخرین ویرایش :
  1398/12/17
 
 
توصیه های مهم ایمنی و بهداشتی برای خانه‌ تکانی ایام نوروز
برپایی آیین زیبا و دیرینه نوروز در بین خانواده‌های ایرانی آدابی دارد که از آن جمله می‌توان به مراسم خانه‌تکانی در روزهای پایانی سال اشاره کرد مراسمی که باید در انجام آن به رعایت نکات ایمنی توجه بسیار داشت
توصیه های مهم  ایمنی و بهداشتی برای خانه‌ تکانی ایام نوروز

به گزارش پایگاه خبری HSE ، در کنار توجه به نظافت و آراستگی منزل در آستانه سال نو، اگر خانه‌تکانی با رعایت نکات ایمنی و بهداشتی همراه نباشد، ممکن است تبدیل به مشکلات زیادی مانند کتف‌درد، گردن‌درد، کمردرد، مسمومیت، سوزش و خارش پوست دست همراه گردد.

 
خانه تکانی و انجام کارهای منزل مشارکت تمامی اعضای خانواده را می طلبد تا هم مادر خانواده خسته و آزرده نشوند و هم با انجام کارها به طور گروهی، شادمانی و صمیمیت بیشتری در بین افراد ایجاد شود. همچنین لازم نیست نظافت خانه را به کاری سخت و طاقت فرسا تبدیل کنیم چون اگر خانه تکانی شب عید را بر خلاف نام آن از چند هفته قبل از عید شروع کنیم می توانیم به راحتی کارها را سر و سامان دهیم. درنهایت با رعایت برخی نکات ساده می توان یک خانه تکانی ایمن داشت و مجبور نشد سال نو را با دردها و انواع بیماریها شروع کرد.
 
مهمترین حوادثی که ممکن است هنگام خانه تکانی رخ دهند عبارتند از :
 
۱_کمردرد و ناراحتیهای عضلانی و اسکلتی ۲- مسمومیت با مواد شیمیایی ومشکلات تنفسی 3_سقوط از نردبان و چهارپایه
 
 
* کمردرد بزرگ ترین آسیب خانه تکانی!
 
 
بدون شک کمردرد بزرگ ترین آسیب و مشکلی است که زنان خانه دار به هنگام خانه تکانی با آن مواجه می شوند. جابه جا و بلند کردن اجسام سنگین بدون رعایت اصول صحیح، مهم ترین عامل ایجادکننده کمردرد است. برای پیش گیری از ابتلا به کمردرد بهتر است هنگام برداشتن اجسام از روی زمین یا جابه جا کردن آن ها، پشت خود را صاف نگاه داریم، زانوها را خم و برای تحمل وزن جسم به عضلات پای خود تکیه کنیم. این کار باعث می شود فشار ناشی از بار سنگین به جای کمر به مفصل ران منتقل شود و از گرفتگی عضلات و دردهای ناگهانی به ویژه در عضلات کمر جلوگیری شود. چنان چه جسم سنگینی را از زمین بلند کرده اید، برای چرخش به جهتی خاص به هیچ وجه نباید بالاتنه را از محل کمر به آن سمت بچرخانید بلکه باید تمام بدن را از محل پاها به آن سمت برگردانید.  اشیای سنگین را نباید به سرعت و با یک حرکت سریع و ناگهانی از روی زمین برداشت. هرگز نباید در حالی که جسمی را توسط یک دست بلند کرده اید، برای برداشتن جسم دیگری تلاش کنید. اگر تمایل دارید هر ۲جسم را با هم حمل کنید، ابتدا باید باری را که در دست دارید، روی زمین بگذارید و سپس هر ۲ جسم را به طور هم زمان و با هم بلند کنید.
 
 
* درد مچ دست شایع ترین مشکل فیزیکی زنان خانه دار
 
«درد مچ دست» به عنوان شایع ترین مشکل فیزیکی زنان خانه دار است که مهم ترین علت آن شست و شوی زیاد می باشد و در روزهای آخر سال که خانم ها می خواهند بیشترین کار را،در کمترین زمان ممکن انجام دهند، این علائم بیشتر دیده می شود که با علایم گزگز کردن یا بی حس شدن انگشتان دست در نیمه های شب بروز می کند و در صورت بروز این مشکل باید به پزشک مراجعه کرد و از درمان های دارویی و فیزیوتراپی بهره گرفت. برای پیش گیری از بروز این مشکل باید سعی کرد ضمن اختصاص روزهای بیشتر به خانه تکانی ،تقسیم بندی نظافت خانه برای روزهای متعدد، کاهش فعالیت های شدید بدنی،زمانی هم به استراحت و نرمش دست ها اختصاص داده شود.
  
 
 * مشکلات تنفسی
 
 
مسمومیت های ناشی از مواد شوینده: یکی از اتفاقات رایج سنت دیرین خانه تکانی در ایام پایانی سال که گاهی اوقات با حوادث ناگوار همراه می شود، مسمومیتهای ناشی از استفاده همزمان شوینده های اسیدی در محیطهای دربسته است. که میتوان به استفاده جوهرنمک ، سفید کننده ها در نظافت محیطهای دربسته و کوچک مثل حمام و سرویسهای بهداشتی اشاره کرد.  این کار منجر به آزاد شدن گازهایی مثل اسیدکلرامین در فضا شده که استنشاق آن باعث تحریک بافت تنفسی مانند ریه ها و حنجره و...می شود. استنشاق این گازها باعث التهابات ریوی شده و گاهی اوقات در افرادی که سابقه آسم و تنگی نفس دارند، می تواند منجر به خطر مرگ شود. مهترین عامل بروز آسیب های تنفسی بکارگیری موادشوینده و جرم گیرها در غلظت بالا و نیز استفاده از آب داغ درحین شستشو می باشد،که تبخیر این مواد را افزایش می دهد.
 
استفاده مداوم از مواد شوینده و پاک کننده ها از جمله جرم گیرها و مواد سفید کننده، سوزش دائم چشم، آلرژی و حتی احتمال بروز سرطان را در زنان خانه دار افزایش می دهد. استفاده از ماسک به هنگام مصرف شوینده های شیمیایی، وجود هواکش، باز گذاشتن پنجره ها ونیز خارج شدن از محل (حمام یا سرویس بهداشتی) بعداز ریختن موادشوینده به مدت 10-20 دقیقه و مراجعه مجدد جهت شستشو می تواند تا حد زیادی از بروز این عوارض  جلوگیری کند.
 
چون بیشتر مواد شوینده از PH استاندارد برخوردار نیستند و باعث تحریکات پوستی می شوند باید هنگام استفاده از این مواد از دستکش استفاده کرد. افرادی که پوست حساس دارند، باید ابتدا یک دستکش نخی و سپس روی آن یک دستکش لاستیکی به دست کنند. و همچنین باید توجه داشت هنگام خرید مواد پاک کننده مثل جوهر نمک و سفید کننده و... به منظور تنظیف سرویسهای بهداشتی و سایر وسایل حتما برگه اطلاعات شیمیایی (برچسب مواد شیمیایی)را دارا باشد، و از مواد شیمیایی فاقد مجوز و ارزان قیمت فله ای استفاده نشود.
 
 
 * عوامل حساسیت‌زا در منازل
 
 
وجود حشره های ریز میکروسکوپی به نام هیره یا مایت که در گرد و غبار داخل فرش، مبلمان، پرده‌ها، قفسه‌های کتاب و انبارهای خانگی پیدا می‌شود، عامل عمده حساسیت‌زا بودن گرد و غبار خانگی به‌شمار می‌رود. ذرات مربوط به این حشره در هوا معلق شده وارد چشم، دهان، بینی و راه تنفسی شده و منجر به بروز علائم عطسه، آب ریزش بینی، سرفه یا گاهی تنگی نفس و حمله آسم در فرد حساس به هیره می‌شود. - ازدیگر ذرات موجود درگرد و غبار منازل،‌ ذرات مربوط به پوسته حشرات خانگی مانند انواع سوسک‌ها، پشه و مگس بوده که آنها نیز در بروز علائم آلرژیک نقش به‌سزایی دارند.
 
استفاده از نردبان و چهار پایه باید برای نظافت پنجره ها و سقف ها از نردبان های استاندارد و ۲طرفه و چهارپایه هایی که سطح اتکای مطمئنی دارد استفاده کرد و از بالا رفتن روی نرده یا قرنیز خودداری کرد بررسی‌ها نشان می‌دهد میزان حوادث و‌ ‌سقوط‌ ‌از ارتفاع در این ایام‌ ‌افزایش می‌یابد‌. - در هنگام استفاده از نردبان و چارپایه ابتدا از سالم بودن آن اطمینان حاصل کنید.  چنانچه دچار ضعف و سرگیجه هستید از نردبان و یا چارپایه استفاده نکنید.  از نردبانهای ایمن دو طرفه که توسط زنجیر یا طناب به هم وصل شده اند استفاده کنید.  چنانچه از نردبان یک طرفه استفاده می کنید شیب مطمئن به نردبان بدهید و انتهای نردبان را با کفشکهای لاستیکی ثابت کنید.(فاصله یک چهارم طول نردبان از پای دیوار تا پایه نردبان شیب مطمئن است). از قرار دادن شی یا هر چیز دیگر به منظور افزودن ارتفاع به نردبان یا قرار دادن آن روی چارپایه خودداری کنید. - هنگام بالا رفتن از نردبان از هر دو دست استفاده کنید . استفاده از یک دست و همراه داشتن وسیله ای دیگر مانند سطل یا ... خطر ناک است و احتمال سقوط زیاد می شود. - استفاده از نردبان و چارپایه برای انجام کار طولانی در ارتفاع، مناسب نیست و باید از سکوی کار استفاده شود.

 

 
 

 

نویسنده : حسن گرجی
کلید واژه
 
ارسال نظر
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ما، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

نام:
ایمیل:
نظر:
 
captcha
کد امنیتی:
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی HSE می باشد .
Hosted By gitisun