• چهارشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۹
  • الاربعا ١٧ ربیع الثانی ١٤٤٢
  • Wednesday, December 2, 2020
صفحه اصلی
سلامت و محیط زیست
ایمنی و حوادث
مدیریت بحران
علمی
بین الملل
rss
کد مطلب :   135069 تاریخ انتشار: 
جمعه ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۹
- 16:16 تاریخ آخرین ویرایش :
  1399/02/12
 
 
لزوم فرماندهی واحد در حوادث جاده ای
دومین جلسه مدیران کل مدیریت بحران استانهای سراسر کشور صبح امروز و به ریاست اسماعیل نجار برگزار شد.
لزوم فرماندهی واحد در حوادث جاده ای

اسماعیل نجار صبح امروز در دومین جلسه با مدیران کل  مدیریت بحران استانداری های سراسر کشور که با حضور معاونین و مدیران سازمان به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، با اشاره به اهمیت موضوع "پیشگیری" در مدیریت بحران گفت: مبنای کار در حوزه مدیریت بحران پیشگیری است؛ با پیشگیری نه تنها در زمان بحران های احتمالی، مقابله تسهیل می شود بلکه هزینه ها نیز به شکل چشمگیری کاهش می یابد.
رئیس سازمان مدیریت بحران کشور، با اعلام این که خوشبختانه امسال نسبت به مشابه سال گذشته، با وجود بارش های شدید طی دوماه اخیر در کشور، تلفات جانی و مالی کاهش داشته است، اذعان کرد:  تجربه سیل سال گذشته باعث شد تا طی بخش نامه های متعدد و با تاکید بر اصل پیشگیری ، تمامی مسیل ها، بستر رودخانه ها و نیز معابر سطح شهری لایروبی شود و همین امر موجب شد تا با صرف هزینه ای کم، شاهد کاهش چشمگیر خسارت های ناشی از سیل در استان ها باشیم.
وی در ادامه با اعلام این که حدود 5 هزار میلیارد تومان بودجه جهت پیشگیری از بحران ها به سازمان برنامه و بودجه ملی پیشنهاد کردیم، اذعان کرد: متاسفانه علی رغم اهمیت اصل پیشگیری در مدیریت بحران، تنها با تخصیص ۳۰۰ میلیارد تومان موافقت شد و این درحالیست که در مدیریت بحران صرف هزینه برای پیشگیری، تلفات جانی و مالی را در زمان بحران ها کاهش می دهد و از تحمیل هزینه های هنگفت به دولت  در زمان بحران نیز جلوگیری می شود.
نجار با اشاره به قانون جدید مدیریت بحران گفت: در حال حاضر پیش نویس لوایح، آیین نامه های اجرایی و تصویب نامه های این قانون توسط پژوهشکده سوانح طبیعی متشکل از تیمی متخصص و نخبه تهیه شده است.
نجار با اشاره به رویکردها در تدوین سند راهبرد ملی مدیریت بحران، خاطر نشان کرد: در رویکرد کلان این سند، هدف حفظ و ارتقا حداکثر ایمنی و همچنین حفاظت از جان و دارایی جامعه در برابر مخاطرات است.از طرفی در سند مذکور، افزایش تاب آوری و نیز کاهش خطرپذیری نیز مورد توجه قرار گرفته است.
رئیس سازمان مدیریت بحران کشور در ادامه خاطر نشان کرد؛ تفاوت سند راهبرد ملی مدیریت بحران با سندای در توجه به کاهش خطر است.ما در سند ملی به کاهش خطر پذیری توجه ویژه ای داریم.
وی در ادامه در پاسخ به مشکلات مطرح شده در زمینه امداد رسانی جاده ای در استان ها نیز تصریح کرد: متاسفانه در سوانح و حوادث بین شهری برای امداد رسانی با هرج و مرج مواجه هستیم. به طور مثال در صورت آتش سوزی در جاده ها، شهرداری ها طبق قوانین خود موظف به اعزام آتش نشان نیستند، و این در حالیست که برای امداد رسانی و مدیریت حوادث در خارج از شهرها، دستگاه های متولی باید یکی شوندو همه به صورت متحد در یک مکان مشخص مستقر شوند به گونه ای که در یک پایگاه مشخص، کانکس هلال احمر، آتش نشانی و راهدارخانه ها تجمیع شوند تا در زمان بحران فرماندهی واحد صورت گیرد.
وی ادامه داد: با تجمیع دستگاه های متولی امداد رسانی و فرماندهی واحد در زمان بحران های جاده ای، نه تنها در مدیریت حوادث با هماهنگی بیشتری مواجه هستیم بلکه هزینه های اضافی نیز کاهش می یابد.
نجار در ادامه این نشست در پاسخ به مطالبه مدیران کل بحران استان های کشور در زمینه ساختمان مجهز ستادی و نیز نیروی کار متخصص، خاطر نشان کرد: در چهارچوب قوانین، سعی داریم تا این کمبودها را رفع کنیم.
رئیس سازمان مدیریت بحران کشور در پایان خطاب به مدیران کل بحران استانداری های کشور، با بیان این که مدیریت بحران در زمان بحران ها وظیفه هماهنگی و مدیریت را به عهده دارد، یادآور شد: این که در زمان بحران رسانه ها و مردم انتظار انجام عملیات امدادی توسط تیم مدیریت بحران را دارند یک انتظار غلط است از این رو باید برای شفاف سازی وظایف ستاد بحران و آگاهی مردم، اطلاع رسانی درست صورت گیرد.
گفتنی است در این نشست که به صورت ویدئو کنفرانس و به ریاست اسماعیل نجار برگزار شد، مدیران کل مدیریت بحران استانداری های سراسر کشور به ارائه گزارش عملکرد در خصوص اقدامات صورت گرفته و نیز  اعلام نظر در خصوص لوایح و آیین نامه های تدوین شده قانون مدیریت بحران کشور پرداختند.

منبع : پایگاه اطلاع رسانی سازمان مدیریت بحران کشور
نویسنده : حسن گرجی
کلید واژه
 
ارسال نظر
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ما، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

نام:
ایمیل:
نظر:
 
captcha
کد امنیتی:
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی HSE می باشد .
Hosted By gitisun