• سه شنبه ۱۸ مرداد ۱۴۰۱
  • اثلاثا ١٢ محرم ١٤٤٤
  • Tuesday, August 9, 2022
صفحه اصلی
سلامت و محیط زیست
ایمنی و حوادث
مدیریت بحران
علمی
بین الملل
rss
کد مطلب :   145287 تاریخ انتشار: 
سه شنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۱
- 15:19 تاریخ آخرین ویرایش :
  1401/03/10
 
 
وحیدی همه دستگاه‌ها را به ایمن‌سازی ساختمان‌ها موظف کرد
وزیر کشور با اشاره به دستور رئیس‌‎جمهور مبنی بر لزوم نظارت مؤثرتر بر ایمن‌سازی ساختمان‌ها، گفت: لازم است همه دستگاه‌ها با عمل دقیق به وظیفه خود در ایمن‌سازی سازه‌ها کمک کنند تا دیگر شاهد تکرار حوادث تلخ در کشور نباشیم.
وحیدی همه دستگاه‌ها را به  ایمن‌سازی ساختمان‌ها موظف کرد

احمد وحیدی وزیر کشور عصر دوشنبه در کارگروه ایمن سازی ساختمان‌های پرخطر که با حضور نمایندگان دستگاه‌ها در محل وزارت کشور برگزار شد، اظهار داشت: پس از حادثه تلخ ریزش ساختمان متروپل در شهر آبادان، ریاست محترم جمهوری در جلسه هیات دولت بر نظارت بر طرح‌های عمرانی تاکید کرد و ابلاغیه‌ای هم از سوی وزارت کشور به استانداران سراسر کشور برای نظارت میدانی فعال بر طرح‌های بزرگ ساختمانی صادر شد. 

وی ادامه داد: براساس این ابلاغیه استانداران مامور رسیدگی به امر خطیر نظارت بر ایمنی ساختمان‌ها در کشور هستند و بایستی با رصد دقیق، با هر گونه ساخت و ساز غیر مجاز و خارج از اصول استاندارد، برخورد قانونی لازم را داشته باشند.

وزیر کشور با بیان اینکه حادثه متروپل نشان داد که باید کار نظارت از همان مرحله اولیه طراحی و انتخاب مکان، به صورت جدی دنبال شود، اضافه کرد: داشتن پروانه فعالیت و مهم‌تر از همه پایان کار ساختمان شرط اساسی در بهره برداری است و نباید هیچ بنا و سازه‌ای بدون طی فرایند قانونی به مرحله بهره برداری برسد.

وحیدی در این خصوص از استانداران سراسر کشور خواست: در صورت تشخیص مغایرت با فرایند‌های قانونی از سوی مجریان ساختمان، باید سریعا ورود کرده و به جای رای به جریمه به مرحله رای به تخریب با هماهنگی مراجع ذی صلاح اقدام کنند.

شناسایی ساختمان‌های پرخطر در کلان شهر‌های کشور از دیگر محور‌های مورد اشاره وزیر کشور در نشست امروز بود که گفت: در این زمینه می‌توانیم با طراحی سامانه از تمامی ظرفیت‌ها اعم از مهندسان و فعالان عرصه ساختمان با گزارش رسمی نهاد‌های ذی ربط درحوزه ساختمانی، به شناسایی سازه‌های پرخطر اقدام کنیم.

وی در ادامه با استماع گزارش نمایندگان دستگاه‌ها، گفت: براساس گزارش ارائه شده ۱۴85 ساختمان بالای ۱۲ طبقه در کلان شهر تهران وجود دارد که باید در گام نخست، ارزیابی از استحکام ساختمان و در گام بعدی و در صورت نیاز ایمن سازی و مقاوم سازی لازم انجام شود.

وحیدی با اشاره به اینکه «حفظ جان مردم عزیز کشور وظیفه همه ما» است، افزود: باید با نظارت دقیق با متخلفان حوزه ساختمان سازی و طرح‌های بزرگ برخورد به موقع صورت گیرد.

بررسی وضعیت بافت‌های فرسوده در کشور از دیگر محور‌های نشست امروز بود و در این خصوص وزیر کشور اظهار کرد: بافت‌های فرسوده، محلی برای فرو ریزی و ریزش است و در این خصوص شرکت بازآفرینی شهری باید جدی‌تر از همیشه به رسالت خود در نوسازی و احیای بافت‌های فرسوده عمل کند.

وحیدی با تاکید بر لزوم تدقیق وظایف و ماموریت دستگاه‌ها در حوزه ایمن سازی ساختمان ها، تصریح کرد: دستگاه‌های مختلف نظیر سازمان ملی استاندارد با نظارت بر مصالح ساختمانی، وزارت کار با نظارت دقیق بر ایمنی کارگران در ساختمان و مهم‌تر از همه سازمان نظام مهندسی بر ایمنی سازه‌ها بیش از گذشته در عمل به وظایف قانونی شان اهتمام داشته باشند.

موضوع نظارت بر طرح‌های عمرانی دستگاه‌های دولتی، دیگر محور مورد اشاره وزیر کشور بود و افزود: در این خصوص هم باید استاندارد‌های لازم از جمله داشتن پایان کار و رعایت ضوابط آتش نشانی به صورت جدی‌تر مورد توجه قرار گیرد.

وحیدی به مساله ارزیابی ایمنی ساختمان‌ها هم توجه کرد و گفت: براساس نص صریح قانون، این وظیفه بر عهده مرکز تحقیقات راه و مسکن وزارت راه و شهرسازی قرار دارد و باید اهتمام لازم در این خصوص صورت گیرد.

وی همچنین به چالش فرونشست‌ها در کلان شهر‌های کشور اشاره کرد و یادآور شد: در این خصوص دستگاه‌هایی نظیر سازمان نقشه برداری، سازمان جغرافیایی و زمین شناسی مسئولیت دارند که لازم است با تکمیل و پایش دقیق اطلاعات، طرح‌های عملیاتی برای مدیریت این مساله ارائه دهند.

وی در پایان گفت: مساله افزایش ایمنی سازه‌ها موضوعی پایدار و راهبردی برای توسعه کشور است و همه دستگاه‌ها باید به وظیفه قانونی شان در مقاوم سازی ساختمان‌ها که مستقیم با جان مردم سر و کار دارد؛ عمل کنند.

منبع : فارس
نویسنده : حسن گرجی
کلید واژه
 
ارسال نظر
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ما، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

نام:
ایمیل:
نظر:
 
captcha
کد امنیتی:
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی HSE می باشد .
Hosted By gitisun