• دوشنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۱
  • الاثنین ٨ ربیع الاول ١٤٤٤
  • Monday, October 3, 2022
صفحه اصلی
سلامت و محیط زیست
ایمنی و حوادث
مدیریت بحران
علمی
بین الملل
rss
کد مطلب :   145301 تاریخ انتشار: 
چهارشنبه ۲۲ تیر ۱۴۰۱
- 11:06 تاریخ آخرین ویرایش :
  1401/04/22
 
 
کارگروه‌های پایش ساختمان‌های ناایمن تشکیل می گردد
معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور از ابلاغ دستورالعمل تشکیل کارگروه‌های استانی پایش ساختمان‌های ناایمن شهری خبر داد و گفت: در وزارت کشور برای رفع مشکلات معیشتی آتش نشانان پیگیری‌ها انجام شده است.
کارگروه‌های پایش ساختمان‌های ناایمن تشکیل می گردد

مهدی جمالی نژاد در پنجمین همایش و نمایشگاه بین المللی آتش‌نشانی و ایمنی شهری که صبح امروز در هتل المپیک تهران برگزار شد، هدف از تشکیل کارگروه پایش ساختمان‌های ناایمن را شناسایی ساختمان‌های ناایمن، پرخطر و ناپایدار در برابر آتش سوزی زلزله و فرونشست و همچنین اتخاذ راهکارهای قانونی در رفع خطر و پایدارسازی ساختمان های شناسایی شده؛ عنوان کرد.

وی با بیان اینکه این کارگروه‌ها در گام اول در شهرهای بالای دویست هزار نفر جمعیت تشکیل می‌شود، افزود: این کارگروه با حضور دستگاه‌های ذیربط و به دبیری استانداری تشکیل می‌شود و در آن شهردار و مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهر مربوطه و رییس نظام مهندسی هم حضور دارند.

جمالی نژاد در بخش دیگری از سخنانش به برخی چالش‌های حوزه ایمنی در مناطق شهری نظیر ساخت و سازهای ناایمن، اسکان غیررسمی، عدم رعایت اصول ایمنی در ساخت و سازها و عدم هماهنگی در این بخش، عدم تهیه طرح های توسعه شهری با نگاه ایمنی و عدم نهادینه سازی تفکر مدیریت ریسک اشاره کرد و با اشاره به فعالیت بیش از ۱۴۰۰ شهرداری در کشور و اینکه 79 درصد مساحت کشور در پهنه آسیب پذیر قرار گرفته، تصریح کرد: با ابزارها و امکانات قرن بیستمی نمی‌توان مشکلات شهرها، بویژه شهرهای بزرگ، را حل کرد.

وی افزود: در حوزه ارتقای ایمنی در شهرها نیازمند مرور و بازاندیشگی و بازتعریف مفاهیم بر اساس تغییرات صورت گرفته در رویکردهای جدید فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و زیست محیطی  و مدنظر قرار دادن اصول تاب آوری شهری هستیم.

جمالی نژاد ادامه داد: با توجه به گسترش روزافزون ابعاد مختلف شهرنشینی، تغییر در رویکردهای حوزه مدیریت شهری و موضوع بااهمیت ایمنی شهری باید به افزایش مشارکت‌های مردمی و رویکردهای دانش بنیان، دانش پایه و علم محور منتهی شود.

وی با بیان اینکه در شاخص‌های شهر اسلامی در کنار تقوا، عزت و انصاف بر امنیت و ایمنی هم تاکید شده است، گفت: در حوزه آتش‌نشانی و ایمنی با قدیمی بودن برخی امکانات و تجهیزات مواجهیم که ضرورت دارد برای ورود علم و دانش جدید از توانمندی‌های شرکت‌های دانش بنیان، استارتاپ‌ها، بخش خصوصی و مراکز پژوهشی بهره لازم را برد و به مباحث خودایمن کردن، ارائه آموزش‌های مردمی و فرهنگ‌سازی توجه ویژه‌ای داشت.

بر اساس گزارش روابط عمومی سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور، جمالی نژاد از پی‌گیری در وزارت کشور برای رفع مشکلات معیشتی آتش نشانان نیز خبر داد.

منبع : ایسنا
نویسنده : حسن گرجی
کلید واژه
 
ارسال نظر
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ما، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

نام:
ایمیل:
نظر:
 
captcha
کد امنیتی:
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی HSE می باشد .
Hosted By gitisun