• یکشنبه ۲۱ خرداد ۱۴۰۲
  • الاحد ٢٣ ذی قعده ١٤٤٤
  • Sunday, June 11, 2023
صفحه اصلی
سلامت و محیط زیست
ایمنی و حوادث
مدیریت بحران
علمی
بین الملل
rss
کد مطلب :   155407 تاریخ انتشار: 
شنبه ۱۹ فروردین ۱۴۰۲
- 22:57 تاریخ آخرین ویرایش :
  1402/01/19
 
 
جلوگیری از سیل با آبخیزداری ۳۰ میلیون هکتار از اراضی کشور
رئیس سازمان مدیریت بحران کشور گفت: تاکنون حدود ۳8 میلیون هکتار از اراضی کشور آبخیزداری شده است و ۳۰ میلیون هکتار دیگر از اراضی کشور تا دو سال آینده آبخیزداری خواهد شد.
جلوگیری از سیل با آبخیزداری ۳۰ میلیون هکتار از اراضی کشور

دکتر محمد حسن نامی افزود: از 6۴ مورد مخاطره طبیعی یا سوانح انسان ساخت که در جهان اتفاق افتاده تاکنون ۴6 مورد از آن در ایران رخ داده است که این مخاطرات طبیعی نظیر سیلاب، زلزله، آتش سوزی، فرونشست، رانش زمین، خشکسالی، سرما زدگی، ریزگرد و دیگر مخاطرات طبیعی هستند.

وی با بیان اینکه سیلاب و زلزله مهم ترین مخاطره طبیعی در کشور است، گفت: باید در این زمینه اقدامات پیشگیرانه بیشتری داشته باشیم تا بتوانیم از جان و مال مردم حفاظت کنیم.

نامی افزود: پیشگیری از مخاطرات طبیعی بسیار مهم است، مانند سیلاب که سالهای اخیر در کشور شاهد بودیم و آسیب هایی را به همراه داشت که یکی از موارد مهم پیشگیری از آن آبخیزداری است.

وی گفت: تاکنون حدود ۳8 میلیون هکتار از اراضی کشور آبخیزداری شده است و قرار است با یک مدیریت جهادی در کشور ظرف دو سال آینده نزدیک به ۳۰ میلیون هکتار دیگر از اراضی کشور آبخیزداری شود تا بتوانیم از سیلاب ها در امان باشیم.

معاون وزیر کشور با اشاره به اینکه در استان تهران 5 سد وجود دارد که آب شرب این استان را تامین می کنند، اظهارداشت: راهبرد موجود این است که 75 درصد آب شرب از سد ها و ۲5 درصد دیگر از آب چاه ها استفاده شود اما با توجه به کاهش بارش ها در کشور میزان استفاده از آب سد ها کاهش پیدا کرده و باعث افزایش استفاده از آب چاه ها شده است که باید در مصرف آب صرفه جویی شود.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور افزود: بیشترین مصرف آب در بخش کشاورزی و بعد از آن صنعت است که باید در این بخش ها تدابیر ویژه‌ای جهت کاهش مصرف اتخاذ شود، به طور مثال در بخش کشاورزی باید شاهد تغییر الگوی کشت به سمت کشت هیدروپونیک باشیم زیرا این نوع کشت حداقل 5 تا 7 برابر افزایش تولید را به همراه دارد و از سلامت غذایی بیشتری برخوردار است.

منبع : روابط عمومی سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران
نویسنده : حسن گرجی
کلید واژه
 
ارسال نظر
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ما، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

نام:
ایمیل:
نظر:
 
captcha
کد امنیتی:
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی HSE می باشد .
Hosted By gitisun