• دوشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۲
  • الاثنین ١٨ ربیع الاول ١٤٤٥
  • Monday, October 2, 2023
صفحه اصلی
سلامت و محیط زیست
ایمنی و حوادث
مدیریت بحران
علمی
بین الملل
rss
کد مطلب :   155412 تاریخ انتشار: 
سه شنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۲
- 22:07 تاریخ آخرین ویرایش :
  1402/01/29
 
 
قرارگیری اکثر شهرهای کشور در معرض خسارت و تهدید سیل
معاون آبخیزداری سازمان منابع طبیعی گفت: بیش از ۴5۰ شهر و هشت هزار و 65۰ روستا در کشور در معرض خسارت سیل و تهدید سیل هستند.
قرارگیری اکثر شهرهای کشور در معرض خسارت و تهدید سیل

حسن وحید، معاون آبخیزداری سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری در میز اقتصاد شبکه خبر درباره آخرین آمار نقاط سیل خیز کشور گفت: ما در کشور چیزی بیش از ۱۲5 میلیون هکتار حوزه آبخیزمان نیازمند اقدامات آبخیزداری است که تقریباً می‌توانیم بگوییم در سطح ۲۳ درصد تا کنون اقدامات آبخیزداری انجام شده است.

وی افزود: اما در کل می‌توانیم بگوییم که بیش از ۴5۰ شهر و 8 هزار و 65۰ روستا در کشور در معرض خسارت سیل و تهدید سیل هستند.

وی ادامه داد: اگر بخواهیم حوزه‌ها را به لحاظ بحرانی بسنجیم چیزی بیش از ۱۰ میلیون هکتار حوزه بحرانی وجود دارد و حدود ۱7 میلیون هکتار حوزه‌هایی هستند که به لحاظ سیل خیزی شرایط متوسطی دارند. این اعداد طبق آخرین آماری است که پژوهشکده حفاظت و آبخیزداری ارائه داده است.

وحید تصریح کرد: حدود 98 میلیون هکتار هم میزان شدت سیل خیزی آنها در مقایسه با سایر حوزه‌های سیل خیز کمتر است.

معاون آبخیزداری سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری در ادامه سخنان خود درباره خسارت‌های وارد شده سیل اظهار کرد: یکی از مهم‌ترین خسارت‌هایی که وارد می‌شود بحث فرسایش خاک است که متأسفانه در کشور ما بیش از ۳ برابر متوسط جهان است یعنی حدود ۱5.۴ دهم تن در هکتار فرسایش خاک در کشور اتفاق می‌افتد که با مجموعه اقدامات آبخیزداری می‌توانیم تقریباً 7۰ درصد این خسارت‌ها را در سطح حوزه آبخیزمان کاهش دهیم.

منبع : مهر
نویسنده : حسن گرجی
کلید واژه
 
ارسال نظر
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ما، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

نام:
ایمیل:
نظر:
 
captcha
کد امنیتی:
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی HSE می باشد .