• یکشنبه ۲۱ خرداد ۱۴۰۲
  • الاحد ٢٣ ذی قعده ١٤٤٤
  • Sunday, June 11, 2023
صفحه اصلی
سلامت و محیط زیست
ایمنی و حوادث
مدیریت بحران
علمی
بین الملل
rss
کد مطلب :   155415 تاریخ انتشار: 
چهارشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۲
- 20:22 تاریخ آخرین ویرایش :
  1402/02/06
 
 
کاهش حوادث کار در خراسان شمالی
رییس اداره کل بازرسی کار خراسان شمالی از کاهش ۲۳ درصدی حوادث کار در طول ۱۲ماهه سال ۱۴۰۱خبر داد.
کاهش حوادث کار در خراسان شمالی

داود رنجبر با اشاره به اینکه سال گذشته ۱8۰ مورد حادثه ناشی از کار توسط بازرسان کار به دستور مراجع قضایی بررسی شد که این رقم به نسبت سال قبل آن به 5۴ مورد کاهش یافته است، اظهار کرد؛  بیشترین آمار حادثه‌های کار در کارگاه‌های استان مربوط به شهرستان بجنورد است که ۴۴.5 درصد کل حادثه‌ها را به خود اختصاص داده است.

رییس اداره کل بازرسی کار خراسان شمالی از افزود: حادثه‌های ناشی از کار در شیروان ۱5 درصد کاهش دارد و این شهرستان ۲۴.5 درصد از مجموع حادثه‌های کار را دارا می‌باشد.

رنجبر افزود: شهرستان‌های گرمه، رازو جرگلان، مانه و سملقان و فاروج هم کمترین میزان حادثه‌های کار دارند و ۱۲ درصد از حادثه‌های ناشی از کار را به خود اختصاص داده است.

او در بخش دیگر سخنان خود ذباره بازرسی از کارگتاههای سطح استان گفت: سال 6 هزار و 878 مورد بازرسی از کارگاه‌های مختلف استان انجام و بر حسن اجرای قانون کار مورد بررسی قرار گرفت.

رنجبر اظهار کرد: پارسال ۲6۲ مورد بازرسی از کارگاه‌های پرخطر صنعت نفت گاز و پتروشیمی، ۲5۴ مورد بازرسی از کارگاه پرخطر معدن و ۱۱۳۴ مورد بازرسی از کارگاه‌های صنعت ساختمان استان انجام شد.

وی با تاکید بر نقش آموزش در تامین و ارتقای ایمنی در کارگاه‌های استان گفت: برای جلوگیری از وقوع حادثه‌های ناشی از کار و همچنین ارتقای فرهنگ ایمنی، دوره‌های آموزشی برای کارگران کارگاه‌های ساختمانی و کارگاه‌های تولیدی صنعتی و کارفرمایان برگزار می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: پارسال حدود ۴۰ هزار نفر ساعت در قالب 9۴ دوره آموزشی ایمنی در این استان برگزار شد و در این دوره‌ها سه هزار و ۱8۰ نفر شرکت کردند.

وی همچنین درباره بازرسی های ضربتی نیزافزود: اجرای طرح ضربتی و مانور بازرسی از کارگاه‌ها در سال گذشته در چند نوبت برگزار شد، طرح ضربتی نظارت بر کارگاه‌های پرخطر و کارگاه‌های ساختمانی در مهرماه پارسال برگزار شد و در آن از ۲5 کارگاه پرخطر شامل پروژه‌های ساختمانی، معادن، شرکت‌های نفت و گاز و پتروشیمی و فولاد بازرسی شد.

وی افزود: در نتیجه این بازدید‌ها از فعالیت هشت کارگاه ساختمانی به علت رعایت نکردن موارد ایمنی بر اساس ماده ۱۰5 قانون کار جلوگیری شد.

وی با اشاره به اجرای طرح ضربتی بازرسی از فروشگاه‌های زنجیره‌ای گفت: این طرح ضربتی در آبان ماه پارسال به منظور بررسی وضعیت حقوق و مزایای و بیمه کارگران شاغل در مراکز خرید در شهرستان‌های استان انجام شد.

وی افزود: در این طرح ضربتی بازرسان کار استان از ۴۰ مورد مراکز خرید بازرسی شد که ۳۰ فروشگاه حداقل دستمزد مصوب شورای عالی کار در سال ۱۴۰۱ را رعایت کردند و بیمه پرسنل را بطور کامل واریز کردند، هشت فروشگاه براساس قوانین و مقررات کار، حقوق و مزایای کارگران را پرداخت نکردند که موارد نقص توسط بازرسان کار به کارفرمایان ابلاغ شد.

وی افزود: طرح ضربتی و مانور بازرسی در خصوص بررسی وضعیت حقوق و مزایای کارگران در کار گاه‌های تولیدی شن و ماسه استان هم اسفند ماه پارسال جاجرا شد، در این مانور بازرسی از 55 کارگاه تولیدی شن و ماسه در استان انجام و نواقص موجود به کارفرمایان اعلام شد، مهم‌ترین نواقص شامل پرداخت نشدن مزد پایه سنوات بر اساس سابقه کار کارگران، پرداخت نشدن مزد کارگران در جمعه کاری، پرداخت نشدن اضافه کار کارگران بر اساس میزان کارکرد کارگر است.

منبع : ایلنا
نویسنده : حسن گرجی
کلید واژه
 
ارسال نظر
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ما، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

نام:
ایمیل:
نظر:
 
captcha
کد امنیتی:
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی HSE می باشد .
Hosted By gitisun