• دوشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۲
  • الاثنین ١٨ ربیع الاول ١٤٤٥
  • Monday, October 2, 2023
صفحه اصلی
سلامت و محیط زیست
ایمنی و حوادث
مدیریت بحران
علمی
بین الملل
rss
کد مطلب :   155416 تاریخ انتشار: 
چهارشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۲
- 20:26 تاریخ آخرین ویرایش :
  1402/02/06
 
 
درخواست رئیس مدیریت بحران از سازمان ملل/ آمادگی ایران برای کمک به کشورهای درگیر مخاطرات طبیعی
رئیس سازمان مدیریت بحران کشور با اعلام آمادگی ایران برای کمک به کشورهای درگیر مخاطرات طبیعی از سازمان ملل خواست که برای رفع موانع در ایران برای دریافت کمک‌های بین المللی در زمان بحران ورود کند.
درخواست رئیس مدیریت بحران از سازمان ملل/ آمادگی ایران برای کمک به کشورهای درگیر مخاطرات طبیعی

محمدحسن نامی در دیدار با مارتین گریفیتس، معاون دبیرکل سازمان ملل در امور بشر دوستانه و هیئت همراه که در محل سازمان مدیریت بحران کشور برگزار شد، گفت:‌ گفت: این نگاه باید در دنیا وجود داشته باشد که در هر نقطه از جهان انسانی بر اثر حوادث طبیعی دچار آسیب شد باید با جدیت کمک کنیم تا مشکلات آن منطقه کم شود. ایران در پنج سال گذشته مخاطرات زیادی را تجربه کرده است که در برخی از این مخاطرات ۲۴ استان از ۳۱ استان کشور درگیر شده و خسارات زیادی را به همراه داشته است.

نامی ضمن یادآوری برخی خسارات وارد شده به مردم و زیرساخت‌های کشور بر اثر مخاطرات طبیعی در کشور گفت: ایران در زمینه پیشگیری، بازسازی و بازتوانی و همچنین مقابله و آمادگی در مدیریت بحران ظرفیت‌های بسیاری دارد به طور مثال ظرفیت موجود در بازسازی و مقابله در نیروهای مسلح کشور بسیار بالا است و همچنین نیروهای مردمی که همیشه در صحنه برای کمک رسانی حضور دارند. تلاش بر این است مردم را در دو حوزه سازماندهی و آموزش تقویت کنیم که با تقویت روح کمک رسانی داوطلبانه مردم همراه با تقویت این دو حوزه می‌تواند منشا اثرات بسیار زیادی باشد.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور گفت: مسئله مهمی که باید به آن توجه شود حوزه پیشگیری از مخاطرات طبیعی یا انسان ساخت است زیرا با انجام پیشگیری مناسب در مقابل مخاطرات طبیعی می توان از جان و مال مردم به شکل مناسب محافظت کرد.

نامی با انتقاد از موانع دریافت کمک‌های بین المللی به ایران گفت: حتی از کمک های ایرانیان خارج از کشور که می‌خواستند به مناطق تحت تاثیر مخاطرات طبیعی کمک کنند هم جلوگیری می‌شود که نیاز است سازمان ملل به این موضوع ورود کند  تا تفکرات سیاسی از حوزه کمک رسانی دخیل در بحران کنار گذاشته شود.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور ضمن اعلام آمادگی جمهوری اسلامی ایران فارغ از هرگونه نگاه سیاسی برای کمک رسانی به نقاط مختلف جهان در زمان وقوع حوادث طبیعی گفت: با توجه به ظرفیت‌های موجود در ایران در زمینه پیشگیری، بازسازی و بازتوانی می‌توان اقدامات موثری انجام داد.

مارتین گریفیتس، معاون دبیرکل سازمان ملل در امور بشر دوستانه نیز در این دیدار گفت: به علت تجربه فوق العاده ایران در پیشگیری از سوانح طبیعی به اینجا آمدم زیرا ایران الگوی برجسته در زمینه پیشگیری از سوانح طبیعی است. شهریور سال گذشته که سیل گسترده‌ای در پاکستان رخ داد به این منطقه سفر کردم که پس از بررسی علت تخریب ها مشخص شد که بر اثر فساد و نبود بودجه، ساختمان‌ها بر اساس قوانین و مقررات صحیح ساخته نشده بوده که باعث تخریب های گسترده شد، یعنی دقیقا همان علتی که رئیس جمهور ترکیه پس از زلزله در ترکیه اعلام کرد.

معاون دبیرکل سازمان ملل در امور بشردوستانه با بیان اینکه برآورد ترکیه از بازسازی مناطق زلزله زده ۱۰۰ میلیارد دلار است گفت: مخاطرات طبیعی که در نقاط مختلف جهان فراوانی پیدا کرده نشان دهنده تغییرات اقلیمی است که زندگی همه ما را تحت تاثیر قرار داده است.

مارتین گریفیتس اظهارکرد: مسئله فوق العاده در مورد زلزله ترکیه اعزام تعداد زیاد تیم های امداد و نجات به مناطق زلزله زده این کشور بود که حدود ۱6۰ هزار فرد متخصص امداد و نجات به این کشور اعزام شدند که ایران هم بخش مهمی از این شبکه امداد رسانی در کشور ترکیه بود. بسیاری از دولت ها از سراسر جهان وعده دادند که در موضوعات پیش گیری و تاب آوری در مقابل مخاطرات طبیعی کمک کنند تا در مناطقی از جهان که بیشتر تحت تاثیر این حوادث هستند هزینه شود.

وی افزود: بسیار تعجب کردم که در ایران هیچ کمکی  برای پیش گیری و تاب آوری در مقابل مخاطرات طبیعی از مجامع بین المللی دریافت نشده است که تلاش می‌کنیم این مشکل بر طرف شود.

معاون دبیرکل سازمان ملل در امور بشردوستانه با بیان اینکه باید از علم برای آمادگی و نوع واکنش در برابر بحران طبیعی استفاده شود گفت: نوع سازه ها و ساختمان ها باید مستحکم تر شوند زیرا این تغییرات اقلیمی با مناقشات انسانی متفاوت است و بهترین گزینه استفاده از علم برای مقابله با آن است.

منبع : پایگاه اطلاع رسانی سازمان مدیریت بحران کشور
نویسنده : حسن گرجی
کلید واژه
 
ارسال نظر
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ما، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

نام:
ایمیل:
نظر:
 
captcha
کد امنیتی:
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی HSE می باشد .