• شنبه ۲۰ خرداد ۱۴۰۲
  • اسبت ٢٢ ذی قعده ١٤٤٤
  • Saturday, June 10, 2023
صفحه اصلی
سلامت و محیط زیست
ایمنی و حوادث
مدیریت بحران
علمی
بین الملل
rss
کد مطلب :   155418 تاریخ انتشار: 
سه شنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۲
- 22:40 تاریخ آخرین ویرایش :
  1402/02/12
 
 
ایمنی کارگاها نه تنها هزینه نیست بلکه سرمایه است
دبیر اجرایی خانه کارگر کرمان گفت: حوادث مرگبار کار به دلیل فقر امکانات، نبود آموزش و تجهیزات ایمنی رخ می دهد. به نظر می‌رسد، بی‌اطلاعی نهادهای نظارتی از وضعیت کارگاه‌ها و در دسترس نبودن آموزش‌های کافی برای مواجهه و مدیریت بحران از دلایل اصلی بروز حوادث کار مرگبار هستند.
ایمنی کارگاها نه تنها هزینه نیست بلکه سرمایه است

عباس کاربخش در نشست ایمنی در مشاغل سخت وزیان‌آور که در سالن کنفرانس معاونت بهداشت و سلامت اداره کل بهداشت کرمان برگزار شد، با اشاره به آمار حوادث و بیماری‌های شغلی ناشی از عدم آموزش و تامین وسایل حفاظت و ایمنی کار و تاثیر آن بر بهره‌وری اظهار داشت: متاسفانه از مجموع بیش از یکصد هزار کارگاه بزرگ و کوچک و متوسط در سطح استان کرمان که بالغ بر چهارصد هزار نفر نیروی کار را دربرمی‌گیرد، بخش زیادی از کارفرمایان هزینه آموزش ایمنی را در بودجه سالانه خود لحاظ نمی‌کنند و آن را یک هزینه سربار تلقی می‌کنند و این غفلت از یک کارگاه کوچک زیر ده نفر گرفته تا بزرگترین کارگاه‌های صنعتی معدنی کشاورزی و خدماتی  دیده می‌شود. آنها به مسایل ایمنی اهمیت نمی‌دهند یا کمتر به این امر توجه دارند.

کاربخش با تاکید بر اینکه مسئولین ایمنی باید تلاش کنند تا کارفرما را توجیه کنند که ایمنی سرمایه‌گذاری است نه هزینه و این موضوع از طریق مطالعه علمی سازمان بین المللی کار نیز به اثبات رسیده است، گفت: به عنوان نمونه بی‌توجهی به ایمنی و آموزش کارگر در دهه‌های هشتاد تا نود موجب افزایش تعداد مرگ و میر‌های ناشی از حوادث کار در معادن ذغال سنگ شده است.

این فعال کارگری با اشاره به ساختار و جایگاه معاونت روابط کار وزارت تعاون، کارورفاه اجتماعی در حوزه ایمنی کار بر نظارت عالی بازرسان کار بر کارگاه‌ها و اعمال موارد قانونی تاکید کرد و افزود: نقش تشکل‌های تخصصی و اجرای آیین نامه‌های حفاظت فنی در ارتقای ایمنی کار در کارگاه‌ها بسیار مهم است و باید از این ظرفیت استفاده کرد.

کاربخش در پایان این جلسه از معاون اداره کل بهداشت و درمان کرمان که در ارزیابی مقام نخست کشور را کسب کرده‌اند، تشکر و قدردانی کرد. همچنین امامی ریاست ایمنی اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان کرمان ضمن تشریح موضوعات مهم ایمنی به سوالات حاضرین پاسخ داد.

منبع : ایلنا
نویسنده : حسن گرجی
کلید واژه
 
ارسال نظر
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ما، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

نام:
ایمیل:
نظر:
 
captcha
کد امنیتی:
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی HSE می باشد .
Hosted By gitisun