• چهارشنبه ۷ فروردین ۱۳۹۸
  • الاربعا ٢١ رجب ١٤٤٠
  • Wednesday, March 27, 2019
صفحه اصلی
سلامت و محیط زیست
ایمنی و حوادث
مدیریت بحران
علمی
بین الملل
rss
کد مطلب :   73309 تاریخ انتشار: 
شنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۶
- 19:26 تاریخ آخرین ویرایش :
  1396/02/02
 
 
جزئیات دستاوردهای کنگره بین‌المللی سلامت در حوادث و بلایا / ضرورت استفاده از تشکل‌های مردمی در حوادث / هشدار گسترش ویروس مصنوعی
هشتمین کنگره بین المللی سلامت در حوادث و بلایا امروز با حضور گسترده متخصصین ، مسئولین کشوری و لشگری و میهمانانی از چند کشور خارجی در دانشگاه علوم پزشکی ایران آغاز به کار کرد.
جزئیات دستاوردهای کنگره بین‌المللی سلامت در حوادث و بلایا / ضرورت استفاده از تشکل‌های مردمی در حوادث / هشدار گسترش ویروس مصنوعی

به گزارش پایگاه خبری HSE : دکتر عراقی‌زاده دبیرکل کنگره سلامت در حوادث و بلایا در هشتمین کنگره بین‌المللی حوادث و بلایا گفت: در سال 1382 شورای مرکزی بسیج جامعه پزشکی بر آن شد که در موضوعات مهم سلامت کشوری که متولی خاصی ندارد بروز کند. کشور ما در بسیاری از مسائل تخصصی پزشکی همچون جراحی و بیهوشی انجمن‌های تخصصی را دارد اما در بعضی موضوعات بین‌ رشته‌ای در حوزه سلامت مانند مدیریت بحران که نیاز اصلی کشور بود متولی خاصی نداشت.

 

وی افزود: به همین دلیل بسیج در سال 1382 اولین کنگره سلامت در حوادث و بلایا را برگزار کرد. این کنگره از سال 82 تاکنون به صورت مستمر برگزار شده است و شعار کنگره هشتم یعنی شناخت خطر در حوادث و بلایا با شعار امسال که توسط رهبر معظم انقلاب انتخاب شد تناسب لازم را دارد.

 

عراقی‌زاده اضافه کرد: هر چه فکر کردیم که برای اقتصاد مقاومتی در بخش سلامت چه موضوعی اثرگذارتر است، مساله‌ای مهم‌تر از بحث پیشگیری پیدا نکردیم. در همه حوزه‌های سلامت توجه به پیشگیری عین اقتصاد مقاومتی است. مثلا در بیماری دیابت اگر پیشگیری انجام شود هزینه فرد و جامعه بسیار کاهش پیدا می‌کند.

 

دبیرکل کنگره سلامت در حوادث و بلایا تصریح کرد: شاید بسیاری از حوادث غیرمترقبه همچون سیل،‌زلزله و طوفان قابل پیشگیری نباشند اما می‌توان با برنامه‌ریزی صحیح هزینه‌های اجتماعی را کاهش داد و هم اکنون یکی از اهداف اساسی ما توجه به پیشگیری، شناخت خطر و برنامه‌ریزی برای کاهش آثار خطر است.

 

عراقی‌زاده، عمده‌ترین دستاورد کنگره اول را توجه سیاست‌گذاران به حوزه سلامت و تشکیل اولین بانک اطلاعات مدیریت بحران دانست و گفت: در فاصله برگزاری کنگره اول و دوم بود که حادثه دلخراش زلزله بم در کشور رخ داد اگرچه بسیار حادثه جان کاه بود اما مسئولین کشور و کنگره را بر آن داشت که با جدیت بیشتر به این موضوع بپردازند.

 

وی افزود: در جریان زلزله بم مقام معظم رهبری از شهر بم دیدار کردند و فرمایشات ایشان سرلوحه کار ما قرار گرفت. کلید تشکیل سازمان مدیریت بحران در اینجا خورد.

 

عراقی‌زاده گفت: دست مدیریت بحران و انتقال تجربیات بهداری رزمی در این کنگره به وقوع پیوست در سال 85 و در زمان برگزاری کنگره سوم بیش از 300 تیم تخصصی اورژانس برای زمان حوادث و بحران ساماندهی شدند. همچنین دستاورد مهم کنگره چهارم تصویب رشته‌های مرتبط با سلامت در حوادث و بلایا در مقاطع ارشد و دکتری بود.

 

وی در ادامه گفت: در سال 90 و همزمان با برگزاری کنگره پنجم با شعار انسجام مدیریت در مدیریت بحران کار آغاز شد. زیرا همواره یکی از مشکلات، مدیریت در مدیریت بحران بوده؛ یعنی در زمان حوادث و مشکلات موازی‌کاری سازمان‌ها پیش می‌آید که این بحث و موضوع نیازمند ساماندهی بود.

 

دبیرکل کنگره سلامت در حوادث و بلایا، افزود: به دنبال کنگره پنجم تاسیس دبیرخانه دائمی در حوادث و بلایا و همچنین تاسیس پژوهشکده مجازی حوادث و بلایا را داشتیم.

 

وی افزود: در کنگره هفتم به نقش فناوری‌های نوین در حوادث و بلایا توجه ویژه‌ای شد و کتب متعدد در زمینه دستاوردهای علمی به چاپ رسید و در اختیار پژوهشگران قرار گرفت.

 

عراقی‌زاده گفت: در این کنگره ما به ارزیابی خطر، نقش مدل‌سازی و آینده‌ پژوهی، آموزش کاهش خطر، مدیریت خطر در برابر مدیریت حادثه، مشارکت اجتماعی و کاهش خطر، شناخت خطر حوادث و بلایا و اقتصاد مقاومتی، شناخت خطر و جنبه‌های پدافند غیرعامل می‌پردازیم.

 

دبیرکل کنگره سلامت در حوادث و بلایا در پایان اضافه کرد: وزارت بهداشت به عنوان متولی اصلی سلامت یکی از حامیان اصلی برپایی این همایش بود همچنین جمعیت هلال‌ احمر، سازمان پدافند غیرعامل،‌ ارتش،‌سپاه، نیروی انتظامی و سازمان بهداشت جهانی از جمله سازمان‌های همکار و پشتیبان در برپایی این کنگره بودند

 

 

هشدار گسترش ویروس مصنوعی/ لزوم جزیره‌سازی در شبکه حوزه دارو

 

 سردار جلالی رئیس سازمان پدافند غیرعامل در هشتمین کنگره بین‌المللی سلامت در حوادث و بلایا گفت: معمولاً سه منشأ کلی برای حوادث برمی‌شمرند؛ حوادث طبیعی، حوادث غیرطبیعی و صنعتی، حوادث غیرطبیعی و انسان‌ساز.

 

وی افزود: در حوادث و تهدیدات بیولوژی و تهدیدات زیستی هم این سه دسته هستند؛ یعنی رشد بیماری‌ها، حوادث تروریستی، حوادث انسان‌ساز همچون ساخت ویروس‌های جدید وجود دارد. 

 

رئیس سازمان پدافند غیرعامل اضافه کرد: در ماه گذشته شاهد سخنرانی بیل‌گیتس (مالک شرکت مایکروسافت) در کنفرانس مونیخ بودیم. حضور بیل‌گیتس در این کنفرانس کمی عجیب بود. وی یک بنیاد خیریه سلامت و درمان ایجاد کرده و یکسری اهداف جهانی همچون ریشه‌کنی فلج اطفال را دنبال می‌کند. 

 

سردار جلالی خاطرنشان کرد: بیل‌گیتس در کنفرانس مونیخ از یک تهدید امنیتی صحبت کرد و نکات قابل توجهی را بیان نمود. بیل‌گیتس در این کنفرانس گفت ما در یک بازه زمانی 10 الی 15 ساله باید منتظر یک اپیدمی گسترده از هوا باشیم و اگر دانش دراختیار گروه‌هایی قرار گیرد که علیه منافع جهانی کار می‌کنند، این می‌تواند یک تهدید فراتر از تهدید هسته‌ای را ایجاد کند. 

 

سردار جلالی اضافه کرد: بیل‌گیتس در این کنفرانس خبر از جریان جدیدی یعنی ساخت ویروس‌های مصنوعی در حوزه مشترک سایبرـ بیولوژیک داد که از طریق تصویر مانیتور قابلیت انتشار را پیدا می‌کند. 

 

رئیس سازمان پدافند غیرعامل در ادامه گفت: در کنفرانس مونیخ بیل گیتس پیش‌بینی می‌کند این ویروس انتشار گسترده‌ای همچون ویروس آنفلوانزا را پیدا می‌کند به همین دلیل ما باید سلاح‌خانه‌ای از واکسن را راه‌‌اندازی کنیم.

 

سردار جلالی در ادامه گفت: اینکه صحبت‌های بیل گیتس هشدار است یا تهدید یا تجارت، قابل بررسی است، اما اگر بخواهیم تحلیل سیاسی را کنار بگذاریم و برداشت مثبتی از این قضیه داشته باشیم، باید گفت که تلفات بیش از صد میلیون در بازه زمانی 10، 15 ساله یک تهدید جدی است. ما باید به عنوان بخشی از جامعه جهانی این آمادگی را در کشور ایجاد کنیم و اولین گام، تقویت سامانه‌های رصد و پایش است. 

 

وی افزود: ما باید شبکه منسجمی داشته باشیم که هر تهدید را به خوبی رصد کند. همچنین ضرورت بخش‌های تشخیصی وجود دارد و ما نیازمند منسجم کردن شبکه‌های آزمایشگاهی به یکدیگر هستیم تا از هر رسوخ تهدیدی جلوگیری کند. 

 

سردار جلالی در ادامه گفت: سامانه‌های نظارت و کنترل برای بخش‌های مختلف نیز از دیگر ضروریات است. در حوزه زیست‌ (غذا، دام، انسان، محیط و آب آشامیدنی) انسجام مهم است. در دارو و واکسن شبیه کارخانه سلاح‌سازی عمل می‌کند. زیرا در زمان درگیری، ساختار دارویی کشورها به فکر مردم خود است، پس باید در این بخش یک جزیره‌سازی داشته باشیم یعنی جزیره‌سازی در شبکه، یعنی علاوه بر اتصال در شبکه جهانی،‌ امکان جزیره‌سازی در کشور را داشته باشیم. 

 

رئیس سازمان پدافند غیرعامل اضافه کرد:‌ متأسفانه کشور در زمینه سامانه‌های آمادگی ضعیف عمل کرده است و یک تقسیم کار ملی در این بخش نیاز داریم تا شبیه‌سازی حادثه ابولا در آفریقا را ایجاد کنیم. آموزش تخصصی عمومی و فراگیر برای همه بخش‌های کشور مورد نیاز است و همچنین تمرین و تکرار که هماهنگی بین دستگاه‌ها را ارتقا دهد تا بتوانیم به یک آمادگی جدی برسیم.

 

 

ضرورت استفاده از تشکل‌های مردمی در حوادث/ بلاتکلیفی بسیاری از مسائل در زمان حادثه

 

 نجار رئیس سازمان مدیریت بحران کشور در کنگره بین‌المللی سلامت در حوادث و بلایا، گفت: ساز و کار مدیریت بحران کشور پیشگیری است و تمام تلاش‌ها باید به این زمینه معطوف شود.

 

وی افزود: حادثه خبر نمی‌کند اما باید در کشور حادثه را باور کنیم، اگر حادثه را باور داشتیم فرآیند تأمین اعتبار برای حوادث حل و به نتیجه می‌رسید، باید آماده باشیم و جامعه را نیز آماده کنیم تجهیزات زیادی داریم اما نیاز به شناسایی وجود دارد و اینکه بتوانیم در زمان حادثه به طور دقیق از آنها استفاه کنیم.

 

نجار اضافه کرد: مشارکت دادن مردم و استفاده از تشکل‌های مردمی امر دیگری است که باید به آن توجه کرد تا مردم آموزش‌های لازم را نبینند راه به جایی نمی‌بریم اولین امدادگران ما اعضای خانواده‌ای هستند که از حادثه  جان سالم به در می‌برند. 

 

وی در ادامه گفت: آموزش مستمر در تمام سطوح جامعه لازم است،  یزد را به عنوان پایلوت برای آموزش‌ها شروع کرده‌ایم، استفاده از رسانه ملی در این بخش نیز ضروری است. ایران کشور حادثه‌خیزی است و ما تجربه زلزله‌ای مهیب و سیل‌های مخرب فراوانی را داریم هر روز شاهد حوادث گوناگون هستیم و اگر نکات لازم مورد توجه قرار نگیرد کار بسیار سخت خواهد شد.

 

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور گفت: سالیانه 200 هزار واحد مسکونی در سطح روستایی بازسازی می‌شوند که در مقابل زلزله مقاوم باشند اما با این حال میزان تلفات قابل توجه است همچنین تعدادی از افراد مجروح به دلیل دیر رسیدن جان خود را از دست می‌دهند و یا معلول می‌شوند همچنین بار آثار روانی باقیمانده بسیار مخرب است.

 

نجار گفت: باید تصور یک زلزله 7.5 ریشتری در تهران را داشته باشیم چقدر آمادگی این حادثه را داریم و باید بررسی کرد که آیا پزشکان و پرستاران و تجهیزات آمادگی این حادثه را خواهند داشت یا خیر.

 

وی افزود: هنوز ما در زمان ایجاد حادثه سر بسیاری از مسائل به نتیجه نرسیده‌ایم مثلا اینکه در تصادفات جاده‌ای چه سازمانی فوتی را انتقال دهد هنوز نتیجه نگرفته‌ایم؛ هلال‌احمر و اورژانس هر کدام ید طولایی دارند اما هر کدام مسئله‌ای را عنوان می‌کنند.

 

 

نویسنده : حسن گرجی
کلید واژه
 
ارسال نظر
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ما، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

نام:
ایمیل:
نظر:
 
captcha
کد امنیتی:
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی HSE می باشد .
Hosted By gitisun