• یکشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۰
  • الاحد ٧ رمضان ١٤٤٢
  • Sunday, April 18, 2021
صفحه اصلی
سلامت و محیط زیست
ایمنی و حوادث
مدیریت بحران
علمی
بین الملل
rss
کد مطلب :   83864 تاریخ انتشار: 
جمعه ۱۴ مهر ۱۳۹۶
- 19:57 تاریخ آخرین ویرایش :
  1396/07/14
 
 
استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران:
فرهنگ سلامت، ایمنی و محیط زیست نیازمند برنامه ریزی درست در آموزش و پرورش است
اگر مدیران و مسئولان ما در همه وزارتخانه ها و بخش ها آگاهی و نگرش لازم را داشتند ایمنی و بهداشت به خودی خود در همه زمینه ها اجرا می شد.
فرهنگ سلامت، ایمنی و محیط زیست نیازمند برنامه ریزی درست در آموزش و پرورش است

دکتر فریده گلبابایی استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفتگو با پایگاه خبری سلامت، ایمنی و محیط زیست گفت:ایمنی و بهداشت به صورت تخصصی در دانشگاه مطرح می شود اما واقعیت این است که همه افراد بایستی از همان دوران ابتدایی و پایه با مبحث ایمنی، بهداشت و محیط زیست (HSE) آشنا شوند. اشکالات اساسی ما در HSE حوزه به خاطر این است که با این مباحث در کودکی بیگانه بودیم و حالا در بزرگسالی می خواهیم آن را عملی کنیم که کار سخت و دشواری است.
 

وی تصریح کرد : به هرحال امروزه وضعیت ایمنی و HSE بهتر شده ، اما شکل بهتر این است که برای افزایش فرهنگ HSE در کشور  برنامه ریزی شود و این آموزش ها از مهد کودک و مدارس پایه شروع شود زیرا نهادینه کردن یک رفتار و فرهنگ درست در کودکان سبب اصلاح آن در بزرگسالی خواهد شد.و این مشکل در بسیاری از زمینه ها وجود دارد که نمونه بارز آن درمان در کشور پررنگ تر از بهداشت است چون اعتقاد به بهداشت ضعیف است و هزینه ها به سمت درمان می رود. اما اگر پیشگیری در ذهن ها نهادینه می شد امروزه بهداشت از سطح بالاتری برخوردار بود و سرمایه گزاری ها در این بخش بیشتر می شد و به دنبال آن هزینه های درمان به شدت کاهش می یافت.

 

وی در خصوص مسئله آموزش و پرورش افزود: بایستی یک حرکت جدی در زمینه آموزش و پرورش شروع شود و این حرکت بایستی با یک برنامه ریزی درست همراه شود در حال حاضر در مهد کودک ها و مدارس موضوع بهداشت و محیط زیست توسط معلمین و مربیان آموزش داده می شود اما لازم است از حالت سلیقه ای خارج و یک برنامه ریزی دقیق و درست انجام شود.

 

دکتر گلبابایی یادآور شد : اگر مدیران و مسئولان ما در همه وزارتخانه ها و بخش ها آگاهی و نگرش لازم را داشتند ایمنی و بهداشت به خودی خود در همه زمینه ها اجرا می شد.و متخصصین این رشته به جای صرف انرژی در توجیه اهمیت این مسئله برای مدیران با فراهم بودن بستر لازم به فکر بالا بردن سطح این حوزه در سازمان ها و جامعه باشند

 

وی در پایان خاطر نشان کرد: مسئله فرهنگ یک مسئله بلند مدت است و برای کار فرهنگی بایستی همه وزارتخانه ها در گیر شوند که در این میان وظیفه وزارتخانه های بهداشت، کار و حفاظت محیط زیست هدایت کردن آن است.

 

نویسنده : حسن گرجی
کلید واژه
 
ارسال نظر
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ما، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

نام:
ایمیل:
نظر:
 
captcha
کد امنیتی:
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی HSE می باشد .
Hosted By gitisun