• پنج شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱
  • الخمیس ١٨ شوال ١٤٤٣
  • Thursday, May 19, 2022
صفحه اصلی
سلامت و محیط زیست
ایمنی و حوادث
مدیریت بحران
علمی
بین الملل
rss
کد مطلب :   84028 تاریخ انتشار: 
شنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۶
- 11:38 تاریخ آخرین ویرایش :
  1396/08/20
 
 
چالش سوزاندن بقایای محصولات در زمین های کشاورزی
با وجود بارندگی های خوب و رویش پوشش های گیاهی مناسب در اراضی ملی قزوین در سال جاری، به دلیل سهل انگاری، غفلت و بی احتیاطی برخی از افراد، بخش قابل توجهی از منابع طبیعی استان در آتش سوخته است.
چالش سوزاندن بقایای محصولات در زمین های کشاورزی

به گزارش پایگاه خبری HSE : هرساله به دلیل بی توجهی برخی هموطنان نسبت به رعایت نکات ایمنی بخش قابل توجهی از اراضی ارزشمند ملی طعمه آتش می شود.


گاهی اوقات وسعت این آتش سوزی ها به قدری زیاد است که صدها نفر برای اطفای آن بسیج می شوند و ساعت ها طول می کشد تا بتوان آتش را کنترل و خاموش کرد، که نمونه آن، آتشی است که ماه جاری به جان 150 هکتار از اراضی ملی در طارم سفلی قزوین افتاد و اطفای آن بیش از یک روز زمان برد.


گفته می شود دلیل بخش عمده این آتش سوزی های سریالی مربوط به عامل انسانی است بنابراین جای خالی فرهنگ سازی به عنوان مولفه اصلی در پیشگیری از وقوع این حوادث خود را بیشتر نشان می دهد، چرا که نقش آموزش و فرهنگ سازی جوامع بومی و محلی در پیشگیری از آتش سوزی منابع طبیعی بسیار موثر است.** آتش سوزی در 339 هکتار از اراضی ملی قزوین


جانشین فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان قزوین در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون 339هکتار از مراتع و جنگل های استان قزوین در قالب 69 فقره، دچار آتش سوزی شده که میزان خسارت های مربوط به آنها بالا و غیرقابل جبران است.


محمد علی نجفی رشوندی افزود: عمده این آتش سوزی ها عامل انسانی داشته اند و به دلیل غفلت و بی احتیاطی برخی مردم به وقوع پیوسته اند.


وی اضافه کرد: به دلیل سهل انگاری و بی احتیاطی برخی از مردم بومی، دامداران، گردشگران، کوهپیمایان و شکارچیان غیر مجاز هر ساله شاهد آتش سوزی جنگلها و مراتع که بخشی از ثروت های خدادای ما به شمار می روند،هستیم.


وی گفت: اراضی منابع طبیعی به دلیل برخوردار بودن از پوشش های گیاهی مناسب از ظرفیت های ارزشمند به شمار می روند و با وجود اهمیت بسیار بالای این بافت خاص طبیعی اما همواره شاهد تهدید این منابع از سوی برخی افراد و تخریب بخشی از آنها هستیم.


وی اضافه کرد: براساس برآوردها، 95 درصد عامل آتش سوزی ها در عرصه های منابع طبیعی استان قزوین ناشی از کم توجهی و سهل انگاری افراد و گروه های بومی و گردشگری و رعایت نکردن اصول ایمنی است.


وی آتش زدن باقی مانده بقایای گیاهی در مزارع و باغ های استان پس از برداشت محصول را یکی از علت های اصلی آتش سوزی مراتع قزوین برشمرد و گفت: براساس ماده 45 قانون جنگل ها و مراتع کشور این اقدام جرم محسوب می شود.


**کمبود اعتبار سدی بر راه مقابله با آتش سوزی در اراضی ملی


رشوندی به کمبود تخصیص اعتبارات در خصوص تهیه تجهزات و نیروی انسانی لازم برای مقابله با حوادث و آتش سوزی ها در سطح مراتع اشاره کرد و گفت: درصورت تامین اعتبار و تهیه تجهیزات لازم در این خصوص در مواقع خطر آتش سوزی به موقع آتش مهار شده و شاهد کاهش خسارت در این اراضی خواهیم بود.


این مسئول یاری رسانه ها برای فرهنگسازی را خواستار شد و اظهار امیدواری کرد با پیگیری مسئولان استانی و کشوری اعتبار مربوط به حفظ و نگهداری از اراضی ملی افزایش یابد.**40 درصد آتش سوزی ها در اراضی ملی استان قزوین عمدی است


معاون پایش و سلامت اداره کل حفاظت محیط زیست قزوین نیز گفت: وقوع آتش سوزی در مراتع و جنگل های کشور از جمله استان در فصل گرما یکی از مهم ترین معضلات حوزه محیط زیست و منابع طبیعی است.


عبدالحسین مظفری در مورد علت وقوع آتش سوزی در مراتع اظهار کرد: به دلیل آتش افروزی و بی تفاوتی نسبت به اطفای آن از سوی کشاورزان و دامداران و گردشگران شاهد گسترده شدن آتش و غیرقابل کنترل شدن آن می شویم.


وی با تاکید بر لزوم فرهنگ سازی در بین شهروندان برای حفاظت از منابع طبیعی، اظهار کرد: در مراتع سرعت حرکت حریق بسیار بالا است چون هنگام وقوع آتش‌سوزی با کوچک ترین باد در سطح مراتع، هکتارها مرتع طعمه حریق می‌شود.


به گفته وی چندین عامل در این موضوع اثرگذار است ولی 95 درصد آتش سوزی‌ها عامل انسانی دارند و نزدیک به 60 درصد این وقایع سهوی هستند و حدود 40 درصد نیز عمدی هستند که عاملان این موارد در صورت شناسایی به محاکم قضایی معرفی می‌شوند.
وی ادامه داد: با آغاز فصل تابستان و ایام تعطیلات و افزایش مسافرت و گردشگری، مناطق مرتعی به شدت در معرض خطر آتش سوزی قرار می گیرند.


این مسئول ادامه داد: متاسفانه در سال جاری شاهد افزایش آتش سوزی در سطح مراتع، جنگل و اراضی زراعی استان قزوین بوده ایم و تدبیری برای توقف این روند باید اندیشیده شود.


معاون پایش و سلامت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان قزوین یادآور شد: سوزاندن پس‌چر مزارع (بقایای گیاهی به جا مانده در مزرعه) توسط کشاورزان یکی از عوامل وقوع آتش سوزی‌های گسترده است.

**چالش سوزاندن بقایای محصولات در زمین های کشاورزی


مظفری افزود: در مورد ممنوعیت سوزاندن پس‌چر مزارع بارها تاکید شده است ولی با توجه به برداشت محصول برای کشت دوم، پس چر مزارع سوزانده می شوند که به علت همجواری با مراتع عرصه‌های بسیاری را دچار آتش سوزی می‌کند و باعث بروز خسارت های بالا می شود.


این مسئول تصریح کرد: سوزاندن بقایای محصولات کشاورزی یکی از چالش‌های عمده ای است که با وجود تذکرهای بسیار به کشاورزان هنوز شاهد آن هستیم و این مساله هر ساله باعث بروز خسارت‌های زیادی به منابع طبیعی می شود.


وی تاکید کرد: مقابله با آتش سوزی اراضی ملی همکاری و همیاری مردم را می طلبد و لازم است در این زمینه فرهنگ سازی از سوی رسانه ها انجام شود تا خسارت کمتری به طبیعت و منابع طبیعی وارد شود.


60 درصد اراضی استان قزوین را منابع طبیعی تشکیل می دهند.


853 هزارهکتار از اراضی منابع طبیعی استان قزوین را مراتع تشکیل می دهند.


استان قزوین همچنین دارای 2 ذخیره گاه مرتعی و 10 ذخیره گاه جنگلی است که حفظ و نگهداری از آنها برعهده اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری است.

منبع : ایسنا
نویسنده : حسن گرجی
کلید واژه
 
ارسال نظر
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ما، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

نام:
ایمیل:
نظر:
 
captcha
کد امنیتی:
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی HSE می باشد .
Hosted By gitisun