• شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷
  • اسبت ١٣ جمادی الاولی ١٤٤٠
  • Saturday, January 19, 2019
صفحه اصلی
سلامت و محیط زیست
ایمنی و حوادث
مدیریت بحران
علمی
بین الملل
rss
کد مطلب :   84057 تاریخ انتشار: 
شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۶
- 15:03 تاریخ آخرین ویرایش :
  1396/08/27
 
 
ایمنی تراکتور
تراکتورها خودروهایی هستند که برای کشش سایر وسایط نقلیه و تجهیزرات و یا برای به کار انداختن سایر تجهیزات کششی و یا بعنوان منبع نیرو برای راندن ماشین‏آلات ثابت یا متحرک مورد استفاده قرار می‏گیرد.
ایمنی تراکتور

موارد استفاده

تراکتورها بیشتر در کشاورزی برای فعالیت‏های متنوعی نظیر حمل بار، شخم زدن، کندن علفهای هرز، کاشت، بذر پاشی، کندن کانال، برداشت محصول، خرمنکوبی و بارگیری مورد استفاده قرار می‏گیرد.

انواع بخصوصی از تراکتورها در امور مهندسی، ساختمانی، راهسازی برای حمل خاک، کانال کشی و حمل و نقل به کار می‏روند. تراکتورهای صنعتی که در حمل و نقل و انباشتن کالاها در محوطه‏ها، انبارها، حوضچه‏ها به کار می‏روند لازم نیست دارای ارتفاع زیاد از سطح زمین، نظیر آنچه که در تراکتورهای کشاورزی وجود دارد باشند، و دارای مرکز ثقل پایین‏تری هستند که عامل مهمی در واژگون شدن بشمار می‏رود. اغلب تراکتورها بوسیله چرخ حرکت می‏کنند اما تعداد کمی از انواع خزنده هستند که بوسیله دو رشته از صفحات فلزی لوله‏دار بجای چرخهای لاستیکی حرکت می‏کنند.

تراکتورهای کشاورزی، به محور انتقال نیرو مجهز می‏باشند که از آن برای راندن وسایل یا بکار انداختن یک قرقره تسمه‏دار برای راندن ماشین‏آلات هنگامی که تراکتور در یک موقعیت ثابت است قرار دارد، مثل زمانی که برای خرمنکوبی مورد استفاده باشد. امروزه معمولاً نیروی محرکه تراکتورهای کوچک بوسیه موتورهای گازوییلی و تراکتورهای بزرگ بوسیله موتور دیزلی تأمین می‏شود.

 

مخاطرات و پیشگیری از آنها :

متداولترین حادثه مربوط به گیر افتادن راننده در زیر تراکتور به هنگام واژگونی آن به پهلو و یا به پشت است. همه ساله حوادث کشنده یا خطر آفرین زیادی به این شکل اتفاق می‏افتند. در ایالات متحده همه ساله بیش از هزاران مورد مرگ در حوادث تراکتور پیش می‏آید که بیش از نیمی از آن مربوط به واژگونی تراکتور است. این واژگونی ممکن است در اثر کار در زمینهای سراشیب یا ناهموار و یا خاک نرم خصوصاً نزدیک مجاری آب و نهرها، گودالها و منطق حفاری شده واقع شود. در صورتی که وسایل اضافی به محلی بالای مرکز ثقل تراکتور متصل شده باشد، خطر واژگون شدن به پشت هنگام عبور از سربالایی وجود دارد. نوع موادی را که توسط کارخانه سازنده، به منظور سنگین کردن تراکتور مورد استفاده قرار میگیرند، می‏توان برای کاهش خطر واژگون شدن مناسب کرد. برای تراکتورهای دارای لاستیک پنوماتیک ممکن است از مواد مایع در تایرها استفاده شود ولی وزن کلی استاتیک روی هر تایر (از جمله مایع سنگین کننده در تایرها و وزن مجاز 75 کیلوگرم برای راننده) و فشار باد تایر، باید در حدود مشخصی باشد که توسط کارخانه سازنده تایر تعیین شده است.

تراکتوری که دارای تراکی است که پهنای آن قابل تنظیم است باید همیشه با عریض‏ترین حد مناسب با شرایط انجام کار مورد استفاده قرار گیرد. به کار بردن یک کلاچ که بطور اتوماتیک خلاص شود خطر چپه شدن را کاهش میدهد. به چرخها عقب می‏توان موانع ضد عقب روی نصب کرد.

تراکتورها باید دارای کابین یا محفظه‏ای با مقاومت کافی باشند تا حفاظ ایمنی برای راننده و همراهان او در صورت واژگون شدن تراکتور به بغل یا به پشت فراهم باشد. بسیاری از کشورها در حال حاضر برای این نوع سازه‏های ایمنی قوانینی را وضع کرده‏اند. مراحل آزمایش و انجام اصولی را برای تامین ایمنی کابین یا محفظه توصیه نموده‏اند. در امور جنگل نیز حفاظ کابین برای مقابله با سقوط الوارها ضروری است. کابین تراکتور باید دارای شیشه جلو و پنجره‏هایی از جنس مواد شفاف باشد تا در اثر ضربه به قطعات ریز و برنده تقسیم نشود و همچنین شیشه جلو باید دارای برف پاک کن باشد.

سایر احتیاط‏های ایمنی برای تراکتورها به شرح زیر می‏باشند:

الف- برای جلوگیری از استارت زدن اتفاقی، کلیدهای استارت باید از نوع گردان یا بیرون کشی باشد، و یک کلید خاص باید تعبیه شود تا افراد غیر مجاز مانند اطفال نتوانند تراکتور را روشن کنند.

ب- سیستم ترمز تراکتور باید بازرسی شود و در صورت لزوم در فواصل زمانی مرتب تنظیم گردد و هنگام عبور تراکتور از بزرگراهها، ترمز دوچرخ عقب باید بصورت کوپل و متوازن تنظیم شوند.

ج- فرمان باید بصورت دوره‏ای در زمان‏های معین کنترل شده و باد تایرها به اندازه فشار توصیه شده باشد.

د-تراکتور نباید در سرعتهای بالا و غیر ایمن رانده شود و اهرم دنده در هنگام پایین آمدن از سراشیبهای تند نباید در حالت خلاص باشد.

مقررات ارگونومیک برای تامین شرایط راحت کار و کاهش مشکلات بهداشت حرفه‏ای به شرح زیرند:

الف- صندلی‏های مناسب؛ با فنریت و قابلیت برگشت کافی و طراحی مناسب برای کاهش ارتعاشات و تامین یک وضعیت راحت و قابل تنظیم با توجه به قد و وزن راننده ضروری می‏باشد.

ب- محافظت در برابر گرما و سرمای بیش از حد که باعث گرمازدگی یا سرمازدگی شود. در آب و هوای گرم، کابین باید بطور کافی تهویه شود و سقف کابین دارای رنگ روشن باشد تا باعث بازتاب اشعه خورشید شود و یا اینکه ایزوله شده باشد و در آب و هوای سرد تامین گرمای کابین باید تامین گردد.

ج- موقعیت فرمان باید با استانداردهای ارگونومیک تطبیق نماید و پدالها باید به اندازه کافی پهن باشد تا ایمنی پاها را تامین کنند.

د- پله‏ها و دستگیره‏های ایمنی برای داخل و خارج شدن از کابین باید تعبیه شده باشند.

تراکتور و وسایل و ماشین‏آلاتی که توسط آن به حرکت در می‏آیند دارای بسیاری قطعات متحرک هستند که در صورت عدم وجود حفاظ کافی و مناسب می‏توانند باعث ایجاد حوادث جدی شوند. همه چرخ دنده‏ها، محورهای دوار شامل محور انتقال نیرو و تسمه انتقال نیرو و قرقره، هم تراکتور و هم ماشینی که به وسیله آن به حرکت در می‏آیند باید دارای حفاظ باشند. از راندن تراکتور بوسیله افراد و اطفال کمتر از 16 سال باید ممانعت بعمل آورد و از حمل آنان بعنوان مسافر و دسترسی مجاورت آنان با ماشین‏آلاتی که بوسیله تراکتور بحرکت در می‏آیند خودداری نمود.

گازهای مضر اگزوز خطر خفگی با گاز دارند. محل لوله اگزوز باید به گونه‏ای باشد که از رسیدن گازها و دودها به راننده جلوگیری شود. تراکتورهایی که دارای موتورهای احتراق داخلی هستند نباید در داخل ساختمانها مورد استفاده قرار گیرند. برای پیشگیری از آتش‏سوزی باید وسیله مانع ایجاد جرقه در داخل لوله اگزوز تراکتور نصب شود. هنگامی که از تراکتور برای سمپاشی محصولات بوسیله مواد شیمیایی سمی استفاده می‏شود، تراکتور باید در خلاف جهت وزش باد حرکت نماید مگر اینکه احتیاطهای ایمنی دیگری نظیر استفاده از کابین مسدود و یا و یا تجهیزات حفاظ تنفسی و تأمین هوای سالم بکار گرفته شده باشند. برخی تراکتورها و ماشینهایی که بوسیله آنها حرکت داه می‏شوند پر سرو صدا هستند و برای کاهش خطر ایجاد کری شغلی کارکنان آنها باید از حفاظهای گوش استفاده نمایند.

علاوه بر مخاطرات شغلی که در نتیجه استفاده از تراکتور در کارهای خاص در صنعت و کشاورزی به وجود می‏آید، خطرهایی هم که بطور معمول هنگام استفاده از وسایل حمل و نقل موتوری ایجاد می‏شوند وجود دارند.

هنگام کار با تراکتور در جاده‏های عمومی باید تابع قوانین و مقررات بزرگراه‏ها و مجوزهای وسایل موتوری باشند. تراکتور باید مجهز به یک جعبه کمکهای اولیه و یک خاموش کننده آتش مناسب باشد. چراغهای روشنایی جلو و وسایل برقی برقی اعلام خطر صوتی نیز مورد نیاز هستند.

منبع : پیام ایمنی
نویسنده : حسن گرجی
کلید واژه
 
ارسال نظر
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ما، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

نام:
ایمیل:
نظر:
 
captcha
کد امنیتی:
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی HSE می باشد .
Hosted By gitisun