• یکشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۰
  • الاحد ٧ رمضان ١٤٤٢
  • Sunday, April 18, 2021
صفحه اصلی
سلامت و محیط زیست
ایمنی و حوادث
مدیریت بحران
علمی
بین الملل
rss
کد مطلب :   84233 تاریخ انتشار: 
جمعه ۲۲ دی ۱۳۹۶
- 23:01 تاریخ آخرین ویرایش :
  1396/10/23
 
 
سلامت شغلی مهمترین بخش HSE است / افزایش استرس و مشکلات روانی در محیط های کاری / HSE تضمین استمرار عملیات است
شرکت ملی و مهندسی ساختمان نفت ایران هیچ پروژه ای را بدون رعایت جوانب زیست محیطی و هماهنگی با سازمان محیط زیست اجرا نمی کند و عمده پروژه پالایشگاهی ما در راستای حفظ محیط زیست است.
سلامت شغلی مهمترین بخش HSE است / افزایش استرس و مشکلات روانی در محیط های کاری / HSE تضمین استمرار عملیات است

به گزارش پایگاه خبری HSE ، در آغاز دومین همایش تخصصی HSED شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران که با حضور مدیران عامل ؛ مدیران؛ مجریان؛ناظران HSE و افسران ایمنی طرحها و پروژه ها برگزار شد ، مهندس آل یاسین معاون  شرکت ملی و مهندسی ساختمان نفت ایران با اشاره به  تاریخچه  شکل گیری مقوله HSE گفت : با شکل گیری و راه اندازی کارخانجات در دنیا و همچنین بروز حوادث کاری  همزمان با این حوادث هوا و محیط زیست   هم توسط این کارخانجات آلوده می شد و در نتیجه هر سه موضوع سلامت ، ایمنی و محیط زیست با هم مطرح شد و مسئولیت جلوگیری از ناهنجاری ها در این سه گروه را  HSE نامیدند.


وی با بیان اینکه به دنبال راه اندازی حوزه HSE ازسال 82 در شرکت ملی و مهندسی ساختمان نفت ایران موفقیت های زیادی در جلوگیری ازبروز حوادث حاصل شد افزود : شرکت ملی و مهندسی ساختمان نفت ایران هیچ پروژه ای را بدون رعایت جوانب زیست محیطی  و هماهنگی با سازمان محیط زیست اجرا نمی کند و عمده پروژه پالایشگاهی ما در راستای حفظ محیط زیست است.

 

وی تصریح کرد : پدافند غیرعامل مقوله مهمی است که به HSE اضافه شده و برای جلوگیری از صدمات به تاسیسات و هچنین جزو الزامات اجرای پروژه ها می باشد.

 

رفتار و شرایط نا ایمن علت اصلی بروز حوادث است

 


مهندس برزگر ریس حوزه HSE شرکت ملی و مهندسی ساختمان نفت ایران در ادامه مراسم گفت : مهمترین سرمایه انسانی هر سازمانی نیروی انسانی است که با دانش خود منشا تولید در حوزه های اقتصادی می شود  و غفلت از نیروی انسانی حوادث تلخی را به دنبال دارد: اگر همه به مقوله HSE متعهد شوند آن وقت در پیشبرد این حوزه موفقیت حاصل می شود و HSE فقط در تجهیزات فردی خلاصه نمی شود و دامنه آن بسیار گسترده است.


وی با اشاره به اینکه علت اصلی بروز حوادث اعمال و رفتار و شرایط نا ایمن است افزود: 27 ماه تلاش  بدون حادثه در مجموعه شرکت ملی و مهندسی نفت ایران حاصل تلاش همه مجموعه بخصوص حوزه HSE و ارتقاء این بخش در گرو تفکر سیستمی و گروهی است که این امر در شرکت ملی و مهندسی نفت ایران تحقق پیدا کرده است.


وی با یادآوری اینکه هرجا سخن از ایمنی به وچود می آید بحث سلامت و محیط زیست هم به دنبال آن است  تصریح کرد: مسئولیت  HSE فقط مربوط به نیروهای  آن نیست و یک مسئولیت همگانی است و در همه لایه های سازمان HSE  باید نقش آفرینی کنند و  آموزش زمانی کارآمد است که استمرار داشته باشد و نیازسنجی شودکه این امر در شرکت ملی و مهندسی نفت ایران به شکل مدون و یگپارچه انجام می شود.


وی ادامه داد: انجام معاینات پرسنل قبل از استخدام و معاینات ادواری برای جلوگیری از حوادث مهم است و کارهای با فشار و استرس هم منجر به بروز حادثه می گردد


وی در پایان یاد و خاطره سالروز عملیات کربلای 5 و شهیدان این عملیات و همچنین جانباختگان حوادث آتش نشانی را گرامی داشت

 

HSE تضمین استمرار عملیات استدر ادامه این همایش مهندس کلهری مدیر حوزه  HSE  شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران گفت : هر حادثه یا مشکلی که منجر به توقف عملیات شود یعنی این که حوزه HSE در آنجا ناموفق بوده است و اثرات این حوزه در دراز مدت نمایان می شود  و فرهنگ سازی  مقوله ای است که در تمام کارهای ما اثرات خود را بروز می دهد.


 وی افزود : در حال حاضر ارتقاء کیفیت محصولات پالایشگاهی فقط دیدگاه محیط زیستی را در HSE دنبال می کند و در صدور مجوزهای کاری باید به شدت به اصول HSE پایبند بود و سخت گیری صورت پذیرد.


وی تصریح کرد : هر تغییری باید با ارزیابی ریسک باشد چه در زمینه انسانی و یا در زمینه تجهیزات و همچنین دستورالعمل ها که اکثر حوادث در حوزه پیمانکاری ها بوجود می آید.


وی خاطر نشان کرد : تعویض شیفت بدترین زمان برای ایمنی است که باید در این زمینه به دستورالعمل ها دقت کافی شود.
صنعت نفت پایه گذار سلامت کار در کشور است
دکتر بلوری معاون طب صنعتی و بهداشت سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت در ادامه برگزاری این همایش با اشاره به ضرورت توجه به سلامت کارکنان این صنعت گفت : بیماری ها و آسیب های شغلی از قدیم الایام وجود داشته است و این بیماری ها از بین نرفته اند و فقط تغییر نوع داشته اند که در این میان مشکلات روانی و استرس در محیط های کاری خیلی مطرح است و شرایط جدید کار در محیط های کاری در کشور باعث تشدید  بیماری های روانی و قلبی و عروقی شده است.


 وی با اشاره به اهمیت جدی گرفتن معاینات پرسنل تصریح کرد : معاینات کارکنان واحد های ستادی امر مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد.


 

نویسنده : حسن گرجی
کلید واژه
 
ارسال نظر
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ما، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

نام:
ایمیل:
نظر:
 
captcha
کد امنیتی:
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی HSE می باشد .
Hosted By gitisun