• یکشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۰
  • الاحد ٧ رمضان ١٤٤٢
  • Sunday, April 18, 2021
صفحه اصلی
سلامت و محیط زیست
ایمنی و حوادث
مدیریت بحران
علمی
بین الملل
rss
کد مطلب :   84495 تاریخ انتشار: 
چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۷
- 11:14 تاریخ آخرین ویرایش :
  1397/03/23
 
 
اختراعی جالب توجه از آلاینده های زیست محیطی برای صنعت
آلاینده های زیست محیطی خطری برای محیط زیست محسوب میشود که نه تنها دغدغه فعالان محیط زیست که دغدغه فعالان عرصه شیمی و زیست نیز می باشد.
اختراعی جالب توجه از آلاینده های زیست محیطی برای صنعت

حالا اگر از این آلاینده ها در صنعت استفاده شود و در طبیعت رها نشود که دیگر جای تجلیلی مجزا خواهد داشت.

فرصتی شد تا با یکی از این نخبگان  استان و چهره علمی شهرستان ازنا گپ وگفتی داشته باشد که در خصوص آلاینده های زیست محیطی، ابداع جالبی را داشته است.

لازم به یاداوری است که وی از تلاشگران عرصه فرهنگی، سیاسی و اقتصادی و از اولین جهادگران کارافرینی و چهره نام آشنای ایجاد اشتغال در منطقه است.

وی علاوه بر تربیت نام آوران زیادی در حلقه تدریس وتولید علم ابداعات ونواوری هایی در صنایع شیمیایی معدنی دارد که مقالات منتشره در این رسانه درسنوات گذشته مورد توجه فرهیختگان قرار گرفته است.

وی همان معلم شیمی خوش اخلاق ما محمدنبی بیات است که درس شیمی را برایمان لذت بخش کرده بود.

وی توانسته با بهره گیری از دو الاینده معدنی ماده سودمندی ابداع کند که کاربرد وسیعی در صنایع ساختمان، رنگسازی، پوشش‌های عایق صنایع هوایی ودریایی و... دارد.

گفتگوی ازناخبر بصورت پرسش وپاسخ درخصوص نحوه تولید وایجاد اشتغال وارز اوری وامکان صادرات را در ادامه دنبال کنید:

سلام و با تشکر از اینکه وقت گذاشتید وپذیرفتید که حسب رسالت رسانه ای به سؤالات ما پاسخ دهید وبه عنوان اولین سؤال شنیدیم که محصول نواوری خود را به تولید رسانده اید اگر ممکن است شرحی از اهداف وروشها وویژگی های پروسه تولید ابداعی خودتان را بیان فرمائید؟

*سلام من هم مراتب قدردانی ام را از شما اعلام میکنم و ازناخبر را یکی از رسانه های فعال و اگاهی بخش میدانم، امیدوارم طاعات وعبادات همگان در این ماه عزیز مورد قبول حق‌تعالی قرار گیرد.

عرض کنم یک اصطلاح میگوید «موفقیت همیشه در خدمت ذهن اماده است» با علم به اینکه در شهرستان محل سکونت خودمان روی غنی ترین نقطه از کانیهای زون سنندج—سیرجان زندگی می کنیم که بیشترین کانیهای دولومیتی وسیلیکاتی وغیره را در خود دارد که یکی از کاربردهای آنها تولید پلی کربناتها وچسب‌های معدنی و ماستیکها ست وچون کارگران بنده از این مواد در کارخانه سنگبری خودم استفاده می کردند پس از آنالیز متوجه شدم که افزودنی های آن مواد که از خارج وارد می‌شود همان کانیهای اطرافمان است وبالاخص کربنات وسیلیس دور ریز سنگبریها وخروجی غبار گیر کارخانه فرو الیاژ و ...

من باهدف جلوگیری از خام فروشی منابع و همچنین پاکسازی محیط زیست مطالعات خود را شروع وبه نتیجه رساندم.

جناب بیات از پاکسازی محیط زیست گفتید این فناوری چه ارتباطی با آلایندگی محیط زیست دارد؟

*این بر میگردد به صنایع موجود در منطقه ومیدانید که استقرار صنایع شیمیایی معدنی مثل معادن سنگ کوبیها، سنگبریها، صنایع فروسیلیس از کانه ارایی تا استخراج وتولید وفراوری درهر مرحله آلاینده زایی خاص خودش را دارد، مثلا سایش وبرش سنگ با ابزار سنگبری وغبار بسیار ریز سپریتور های سنگ کوبیها وغبارداغ خروجی از دود کش های کارخانجات فروسیلیس همه ریزگردهایی را روی هم انباشته و وارد محیط زیست هواکره واکوسیستم وخاکهای کشاورزی و روان آبها می نماید که جمع آوری ومیکس با پلیمر وادتیو های دیگر وتولید محصول ابداعی ما نوعی حفاظت از محیط زیست است.

 

جناب بیات سوال این است که زمینه کاربرد و مصرف ماده ابداعی شما کجاست وچه صنایعی میتواند از ان استفاده کند؟
*عرض کنم محصولات ما در صنعت ساختمان فراوری سنگهای تراورتن ومرمریت صنایع رنگ، کشتی سازی وسازه های دریایی، صنایع هواپیمایی، ساخت استخر ها به عنوان چسب، وپرکننده وحاجب کاربرد فراوان دارد.

با توجه به اینکه افرادی ممکن است از صراحت وشفافیت بیان در توصیف مراحل شناخت ومواد اولیه وکاربرد ورسیدن به تولید شما مالکیت معنویتان را تصاحب کنند چه تمیهداتی اندیشیده اید؟

*اولاما من به عنوان یک معلم معتقدم «زکات علم انتشار آن است» ثانیا مراحل ثبت اختراع آن را انجام داده ام که از قوانین حقوقی مملکت پیروی میکند وبدون اجازه ایده پرداز دخل وتصرف در آن غیرقانونی است البته فرمولاسیون آن محفوظ است و مجوز های لازم را از صنعت معدن تجارت اخذ نموده ام.

همه میدانیم که شما برای کارافرینی و ایجاد اشتغال خیلی تلاش کرده اید، آیا این فناوری در ایجاد شغل مؤثر است؟

*بله؛ آرزوی من به درگاه خداوند این بوده وهست که یک نفر هم بیکار نباشد، چون ابتدای راه هستیم در فاز اول سی نفر مشغول بکار خواهند شد ولی بشرط تامین مالی پس از نصب دستگاه‌های آن بطور مستقیم 8۴ نفر وحدود ۳۰۰نفر در حمل ونقل، تهیه، توزیع، انبارش، صادرات، نصب، کاربرد بطور غیر مستقیم مشغول به کار خواهند شد انشاالله.

در این شرایط بالای نرخ بیکاری امیدواری جوانان با سخنان شما بیشتر خواهد شد.

جناب بیات به عنوان اخرین سوال بفرمایید دستگاه اجرایی متولی وحامی نخبگان وفن اوران استان کیست؟

*البته بهتر است بگوئیم متولی کشوری و آن معاونت علمی وفن اوری نهاد ریاست جمهوری است به مدیریت اقای دکتر ستاری که تشکیلات اجرایی آن پارک‌های علم وفن آوری استان‌ها و مراکز رشد واحد های فن آور در شهرستان‌ها می باشد.


 

منبع : ازنا خبر
نویسنده : حسن گرجی
کلید واژه
 
ارسال نظر
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ما، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

نام:
ایمیل:
نظر:
 
captcha
کد امنیتی:
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی HSE می باشد .
Hosted By gitisun