• چهارشنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۸
  • الاربعا ١٥ ذی قعده ١٤٤٠
  • Wednesday, July 17, 2019
صفحه اصلی
سلامت و محیط زیست
ایمنی و حوادث
مدیریت بحران
علمی
بین الملل
rss
کد مطلب :   84526 تاریخ انتشار: 
سه شنبه ۹ مرداد ۱۳۹۷
- 13:04 تاریخ آخرین ویرایش :
  1397/05/09
 
 
مشکلات آبی بحران نیست
رییس سازمان مدیریت بحران کشور گفت: بحران زمانی معنی دارد که یک اتفاق به صورت ناگهانی رخ دهد و دولت برای رفع سریع آن وارد عمل شود، مشکلات مربوط به آب و خشکسالی که 20 سال روز به روز حادتر شده است بحران نیست، ضعف مدیریت است.
مشکلات آبی بحران نیست

اسماعیل نجار صبح امروز (سه‌شنبه) در شورای هماهنگی مدیریت بحران استان اصفهان، اظهار کرد: در کنفرانسی که با حضور ٧0 کشور برگزار شد، وزیران همه کشورها به اتفاق از بحث خشکسالی و کمبود آب در سطح جهان اظهار نگرانی کردند.

وی ادامه داد: این مشکل متعلق به ایران نیست. تغییر اقلیم واقعیتی است که با آن رو به رو هستیم. تغییرات اقلیم باعث 1.٧ درجه سانتیگراد گرم شدن زمین شده و از طرفی موجب افزایش مصرف آب شده است. نوع بارش و زمان بازش تغییر کرده و موجب بیابان زایی می‌شود. از خود بپرسیم بارش برف در 20 سال گذشته چه تغییری کرده و امروز چقدر برف می بینیم؟! همه دغدغه های اصفهان را در همه استان های کشور می‌شنویم.

رییس سازمان مدیریت بحران کشور افزود: اساس کار امروز مدیریت صحیح آب است که جز آن راهی نداریم. مدیریت صحیح آب در جایی معنا دارد که کمبود آب و بارندگی وجود داشته باشد. سالیان متمادی در این ماموریت دائما درباره کمبود آب می‌گویند که این مشکلات بحران است. بحران تعریفی دارد. زمانی که اتفاقی به صورت ناگهانی رخ می‌دهد و دولت وارد عمل می‌شود تا به سریع‌ترین صورت مشکل را حل کند، بحران است. اما پدیده ای که 20 سال است با آن درگیر هستیم بحران نیست، بلکه ضعف مدیریت است.

نجار ادامه داد: صرفه‌جویی در همه بخش‌ها باید در نظر گرفته شود. نمی توانیم برنج و هندوانه بکاریم و بگوییم کمبود آب هم داریم. باید تلاش کنیم شرایط را متفاوت کنیم. در همین استان برخی کشاورزان از زمین بهینه استفاده می‌کنند و چندین برابر میانگین از زمین برداشت می‌کنند. باید از این ظرفیت‌ها استفاده شود.

وی با اشاره به اینکه درخت برای باغدار شبیه به فرزند است گفت: باغدار سی سال برای یک درخت زحمت کشیده است و خشک شدن آن شایسته نیست. ما باغداران را درک می‌کنیم اما راه حل کجاست؟! امروز در چهارمحال بختیاری که انتظار داریم بارش آن آب اصفهان را نیز تامین کند به مراتب کمتر از میانگین بلندمدت کاهش بارش را شاهد هستیم.

رییس سازمان مدیریت بحران ادامه داد: امسال در اردبیل شاهد چه دمایی بودیم؟! اردبیل تا ۴0 درجه گرم شده است. در اردبیل هم حتی شبیه به گذشته برفی دیده نمی‌شود. شیوه بارش در همه کشور تغییر کرده است. برف در یک دره مانند یک سد بزرگ و بدون هزینه عمل می‌کند که همه گستره‌های برفگیر کشور خالی از برف هستند.

نجار افزود: در بحث آب از اعتبارات ماده 10 و 12 حدود 1000 میلیارد تومان به وزارت نیرو تعلق می‌گیرد. در اصفهان برای تکمیل آبرسانی روستایی بیش از ٧ میلیارد در نظر گرفته شده است. ٧3 میلیارد تومان برای ساخت ٧0 حلقه چاه و طرح‌های آبرسانی در نظر گرفته شده است. در ارتباط با صندوق توسعه بیمه کشاورزی سالانه حدود 1500 میلیارد تومان در اختیار قرار می گیرد که باید از آن استفاده شود.

وی با اشاره به اینکه برخی از مسائل نباید به مدیریت بحران برسد ادامه داد: باید با برخی مشکلات آز جمله بیماری‌های دام در طول سال مبارزه شود. اما به درستی در طول سال اقدام نمی‌شود و بودجه ها به درستی تخصیص داده نمی‌شود و مسأله وارد مدیریت بحران می‌شود.

منبع : ایسنا
نویسنده : حسن گرجی
کلید واژه
 
ارسال نظر
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ما، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

نام:
ایمیل:
نظر:
 
captcha
کد امنیتی:
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی HSE می باشد .
Hosted By gitisun