• چهارشنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۸
  • الاربعا ١٥ ذی قعده ١٤٤٠
  • Wednesday, July 17, 2019
صفحه اصلی
سلامت و محیط زیست
ایمنی و حوادث
مدیریت بحران
علمی
بین الملل
rss
کد مطلب :   84533 تاریخ انتشار: 
دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷
- 15:01 تاریخ آخرین ویرایش :
  1397/05/22
 
 
کارفرمایان برای اعلام حوادث کارگری فقط سه روز مهلت دارند
سازمان تامین اجتماعی اعلام کرد: کارفرمایان واحدهای تولیدی و صنعتی برای اعلام حوادث کارگری به شعب تامین اجتماعی، تنها سه روز مهلت دارند.
کارفرمایان برای اعلام حوادث کارگری فقط سه روز مهلت دارند

براساس ماده 65 قانون تامین ‌اجتماعی، در صورت وقوع حادثه ناشی از کار، کارفرما مکلف است اقدامات لازم اولیه را برای جلوگیری از تشدید وضعیت‌ حادثه دیده انجام و مراتب را طی سه روز اداری از تاریخ وقوع حادثه به صورت کتبی به سازمان تامین ‌اجتماعی اطلاع دهد.

قانونگذار، برای جلوگیری از بروز بیماری و کاهش حوادث ناشی از کار در محیط کارگاه، کارفرما را مکلف به رعایت استانداردهای شغلی و ایمنی محیط کار کرده ولی درعین حال برای حفظ سلامت جسمی و روحی بیمه ‌شده در مواقع بروز حوادث ناشی از کار نیز تکالیفی برعهده کارفرما نهاده است.

براساس ماده 65 قانون تامین ‌اجتماعی چنانچه کارفرما برای جلوگیری از تشدید وضع حادثه ‌دیده متحمل هزینه‌‌هایی شود، از آنجایی که بیمه‌ شده تحت ‌پوشش تامین ‌اجتماعی است و این سازمان مکلف به ارائه خدمات درمانی به بیمه ‌شدگان است، کارفرما می‌تواند برای دریافت هزینه‌های خود به سازمان تامین ‌اجتماعی مراجعه تا برابر مقررات در این خصوص اقدام شود.

کارفرما باید طی سه روز اداری گزارش حادثه را به صورت کتبی به اطلاع سازمان تامین اجتماعی برساند، اما در مواردی که کارفرما گزارش حادثه را خارج از مهلت تعیین شده به شعب تامین اجتماعی ارائه می‌کند، به منظور مساعدت و جلوگیری از تضییع حقوق بیمه‌شدگان، واحدهای اجرایی مجاز خواهند بود، پس از دریافت گزارش حادثه نسبت به بررسی و انطباق آن با ماده ٦0 قانون تامین اجتماعی اقدام کنند.

از میان حوادث ثبت شده در سال گذشته 12 هزار و 5۰۰ مورد آن معادل ٦4 درصد به دلیل بی‌احتیاطی کارگر صورت گرفته است.

سازمان تامین اجتماعی با حدود ۴۲ میلیون نفر بیمه شده و مستمری‌بگیر، ۱8 نوع خدمت بیمه‌ای و درمانی به افراد زیرپوشش ارائه می‌دهد.

منبع : ایلنا
نویسنده : حسن گرجی
کلید واژه
 
ارسال نظر
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ما، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

نام:
ایمیل:
نظر:
 
captcha
کد امنیتی:
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی HSE می باشد .
Hosted By gitisun