• یکشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۰
  • الاحد ٧ رمضان ١٤٤٢
  • Sunday, April 18, 2021
صفحه اصلی
سلامت و محیط زیست
ایمنی و حوادث
مدیریت بحران
علمی
بین الملل
rss
کد مطلب :   84560 تاریخ انتشار: 
شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷
- 22:35 تاریخ آخرین ویرایش :
  1397/05/27
 
 
پژوهشکده محیط زیست برای حل مشکلات زیست محیطی پیش قدم شود
جلسه هیات امنای پژوهشکده محیط زیست و توسعه پایدار با حضور رییس سازمان حفاظت محیط زیست، رییس پژوهشکده محیط زیست و توسعه پایدار و سایر اعضا پیش از ظهر امروز در سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد.
پژوهشکده محیط زیست برای حل مشکلات زیست محیطی پیش قدم شود

به گزارش پایگاه خبری  HSE : عیسی کلانتری، معاون رییس‌‌‌‌جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست در این جلسه با اشاره به مشکلات زیست محیطی کشور و نقش پژوهش در حل این مشکلات گفت: برنامه و رویکرد اصلی پژوهشکده محیط زیست و توسعه پایدار، افزایش و ارتقای آگاهی‌‌‌‌های کارشناسان سازمان حفاظت محیط زیست و عموم مردم از جدیدترین دستاوردهای در دنیا است.

وی ادامه داد: پژوهشکده محیط زیست و توسعه پایدار باید امکان دسترسی به دستاوردهای زیست محیطی دنیا برای تمامی کارشناسان، محیط بانان و محققین این حوزه فراهم کند.

معاون رییس‌‌‌‌جمهور با تاکید بر اینکه آگاهی مردم نسبت به مسائل زیست محیطی باید افزایش پیدا کند، اظهار داشت: وظیفه پژوهشکده محیط زیست است که اطلاعات و دلایل مشکلات زیست محیطی کشور را در اختیار مردم قرار دهد.

کلانتری با بیان اینکه این پژوهشکده باید در آموزش‌‌‌های زیست محیطی مردم مداخله کند، تصریح کرد: اطلاعات کاربردی محیط زیست را ترویج کنید و در کنار آن تقویت علمی پژوهشکده در دستورکار قرار گیرد.

وی با اشاره به اینکه پژوهشکده محیط زیست برای حل معضلات زیست محیطی کشور باید راه حل ارائه کند، خاطرنشان کرد: تصمیم‌‌‌گیری‌‌‌های غلط در کشور منجر به بروز پدیده گرد و غبار، خشک شدن تالاب‌‌‌ها و بسیاری از مشکلات دیگر شده است. 

رییس سازمان حفاظت محیط زیست افزود: به عنوان مثال شهر زابل در سیستان و بلوچستان برای کشاورزی مناسب نیست و باقیمانده آب باید به طبیعت برگردد تا گرد و غبار مدیریت شود. مسئولان آب را به جای دیگری تخصیص می‌‌دهند بعد می‌‌‌گویند محیط زیست باید گرد و غبار را مدیریت کند در حالی که حقابه‌‌های زیست محیطی تامین نمی‌‌شود.

کلانتری با بیان اینکه متاسفانه دانشگاه زابل و پژوهشکده محیط زیست برای حل مشکلات زیست محیطی سیستان نقش موثر و پررنگی نداشتند، ابراز داشت: همچنین دانشگاه شیراز نیز در حل مشکلات بختگان نقش محوری ندارد و در سفر اخیر به استان فارس مقرر شد که با محوریت دانشگاه شیراز و استانداری استان فارس مشکلات بختگان مدیریت شود.

وی با اظهار تاسف از بی‌‌تفاوتی دانشگاه‌‌های کشور در حل مشکلات کشور بیان کرد: حتی در زمان جنگ هرکس برنامه داشت، بودجه و اعتبارات تخصیص پیدا می‌‌کرد.

به گفته معاون رئیس‌جمهور، پژوهشکده محیط زیست و توسعه پایدار باید به سمت حل مشکلات محیط زیست کشور در حد توان پیش برود و یادآور شد: پتانسیل‌‌‌های خوبی در دانشگاه‌‌‌های کشور برای حل مشکلات زیست محیطی وجود دارد و می‌‌‌توانند به سازمان حفاظت محیط زیست و دولت کمک کنند البته باید از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری هدایت شوند.

کلانتری به افزایش شاخص‌‌‌های علمی کشور اشاره و عنوان کرد: متاسفانه با افزایش این شاخص، دانشگاه‌‌‌ها و تحقیقات علمی نقش پررنگی در حل مشکلات کشور نداشتند.

منبع : ایلنا
نویسنده : حسن گرجی
کلید واژه
 
ارسال نظر
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ما، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

نام:
ایمیل:
نظر:
 
captcha
کد امنیتی:
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی HSE می باشد .
Hosted By gitisun