printlogo


کد خبر: 84251تاریخ: 1396/10/27 11:00
صفر تا صد اختراع "ساخت خانه‌‌های ضدزلزله‌ در ۲۴ ساعت" که توسط یک ایرانی عملیاتی شد + فیلم و تصاویر
صفر تا صد اختراع "ساخت خانه‌‌های ضدزلزله‌ در ۲۴ ساعت" که توسط یک ایرانی عملیاتی شد + فیلم و تصاویر
دکتر صائبی به‌عنوان مخترعی در جهان شناخته می‌شود که توانسته یک "سیستم سازه ساختمانى کاملا جدید ضد زلزله" ابداع کند که می‌توان این خانه‌ها را در کمتر از ۲۴ ساعت ساخت و آماده سکونت کرد و علاوه بر ضدزلزله بودن بسیار ارزان نیز هستند!

به گزارش پایگاه خبری HSE : پیش از این در قالب گزارشهای مختلفی به بررسی آخرین تکنولوژیهای روز دنیا در ساخت "خانه‌های ضد‌زلزله و ضدحریق" پرداختیم که در داخل کشورمان نیز کاملا امکان پیاده‌سازی دارند.

در واقع هدف ما از بررسی ابعاد مختلف سازه‌های نوین ضدزلزله، توجه دادن مسئولان امر به توانمندیهای موجود در داخل کشورمان برای به‌کارگیری این توانمندیها لااقل در ساخت واحدهای تخریب شده مناطق زلزله‌زده بوده است.

اما متاسفانه باید گفت که تا به امروز با وجود نیروهای توانمند مخترع و مبتکر ایرانی، پتانسیل‌ها، امکانات گسترده کشورمان در این حوزه، شاهد تقریباً هیچ حرکت جدی در این حوزه بسیار مهم و حیاتی که مستقیم با تامین جانی مردم ارتباط دارد، نبوده‌ایم!

در حال حاضر بسیاری از نخبگان کشورمان، سالهاست که در داخل یا خارج از کشورمان مشغول به فعالیت در حوزه "ساخت خانه‌های ضدزلزله و ضدحریق" هستند و برخی از این مخترعان ایرانی حتی توانسته‌اند معتبرترین گواهینامه‌های بین‌المللی در حوزه معماری و سازه مانند گواهی ICC امریکا را نیز کسب کنند و با تاسیس شرکت‌‌های بزرگ و قدرتمند ساختمانی مشغول به فعالیت در گستره بین‌المللی هستند اما متاسفانه به دلیل عدم توجه مسئولان امر کشورمان، برخی تنگ‌نظریها، غفلت‌ها و البته برخی مسائل پشت پرده تا به امروز مردم کشورمان از توانمندیهای خارق‌العاده این بزرگان ایرانی عرصه فناوری محروم بوده‌اند.

نمونه عینی و اخیر آن، اختراع بزرگی است که سالها پیش از این توسط یکی از دانشمندان برتر کشورمان به نام "دکتر ناصر صائبی" در ایالات متحده امریکا به ثبت رسیده است و توانسته گواهینامه ICC را نیز دریافت کند.

 

دکتر سائبی برای نخستین بار در جهان، موفق به ساخت موادی با استفاده از "تکنولوژی نانو" شده که این مواد به عنوان مصالح اصلی در ساخت خانه‌های مسکونی و اداری قابل استفاده است و این سازه‌های بسیار سبک و ارزان، کاملا "ضدزلزله و ضدحریق" هستند!

برخی از مستندات این اختراع منحصر‌به‌فرد را پیشتر در قابل گزارشی به عنوان ساخت "خانه‌های ضدزلزله در کمتر از 24 ساعت" توسط دانشمند ایرانی + فیلم منتشر کردیم.

گواهی ثبت اختراع دکتر صائبی در امریکا

اما در ادامه به واسطه ارتباطی که با فرزند دکتر صائبی برقرار کردیم، قصد داریم اطلاعات و مستندات بیشتر و دقیق‌تری از این اختراع و تکنولوژی نوین در ساخت خانه‌های ضدزلزله و ضدحریق ارائه کنیم که در حال حاضر توسط این دانشمند کشورمان در بسیاری از کشورهای دنیا به‌صورت عملی و کاملاً موفق پیاده‌سازی و به‌کارگیری شده است.

در واقع دکتر صائبی به عنوان مخترعی در جهان شناخته می‌شود که توانسته یک "سیستم سازه ساختمانى کاملا جدید" را ابداع کند که داراى مجوز ICC  امریکا نیز هست؛ این سازه علاوه بر اینکه سبک و ارزانتر از ساخت‌و‌سازهای سنتی و کنونی است در برابر زلزله، آتش‌سوزی و توفان مقاوم است و در کوتاهترین زمان ممکن ساخته می‌شود بدون اینکه نیازی به مصالح ساختمانی کنونی باشد.

اما از جمله ویژگیهای منحصر به‌فرد این سازه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1. وزن سبک؛ بیشتر حجم این سیستم را "پلی استایرن" منبسط شده تشکیل می‌دهد که در حدود 95.8 درصد آن هوا است.

2. عایق حرارتی و صوتی

3. مقاوم در برابر زلزله

4. صددرصد قابل بازیافت (سازگار با محیط زیست)

5. مقاوم در مقابل توفان

6. قابلیت طراحى و اجرا به هر شکلى

7. سرعت عمل و اجراى بسیار بالا

در ادامه تصاویری از نخستین ساختمان سبز (‌SABS) ضدزلزله و ضدحریق که در سال 2004 در شهر اسکاتسدیل آریزونا ( Scottsdale Arizona ) توسط دکتر صائبی با استفاده از تکنولوژی اختراعی خود ساخته شده را می‌بینی

 

 

جالب اینکه این خانه‌ ضدزلزله در سال 2004 یعنی 14 سال پیش با استفاده از تکنولوژی اختراعی دکتر صائبی در امریکا ساخته و به‌صورت موفق جرا شده است! اما این مخترع بزرگ ایرانی با وجود کسب گوهینامه ICC و مراجعات مکرر به سازمان‌های دولتی مربوطه در حوزه ساختمان در داخل کشورمان هنوز موفق به دریافت مجوز مربوطه برای انجام فعالیت مشابه در ایران نشده است!!

در ادامه اطلاعات فنی تخصصی‌تری از این ابداع مخترع ایرانی ارائه می‌کنیم:

سیستم ساختمانی (SABS (Saebi Alternative Building System از لایه پلی استایرن منبسط شده (EPS) تشکیل شده، به عنوان یک هسته مهم در همه اعضای ساختمانی شامل دیواره‌ها، کف و سقف به کار گرفته می‌شود.

سیستم SABS با یک لایه اسپری شده از مخلوط دقیق ماسه، سیمان، الیاف شیشه و دیگر افزودنی‌ها که هر دو، یعنی لایه پلی استایرن منبسط شده و ملات اسپری شده یک پوسته ساختمانی را ایجاد می‌کنند، تولید شده و مورد استفاده قرار می‌گیرد.

روش ساختمانی SABS قابلیت اجرا و ساخت در تمام شرایط آب وهوایی را دارد و از دو قسمت تشکیل شده است؛ قسمت اول مربوط به لایه پلی استایرن منبسط شده که به عنوان هسته با ضخامتی از2 اینچ تا 16 اینچ (51 میلیمتر تا 406 میلیمتر) و با دانسیته 16 کیلوگرم برمترمکعب تا 24 کیلوگرم برمترمکعب تولید می‌شود که البته وابسته به طراحی سازه و نیازهای عایق کاری محل است.

قسمت دوم نیز شامل یک پوشش بتن تقویت شده با ضخامت 25/0 اینچ تا 2 اینچ ( 4/6 تا 51 میلیمتر) و با مخلوطی از سیمان پرتلند نوع 3، ماسه سیلیکا، الیاف شیشه‌ای مقاوم در برابر قلیا و افزودنی‌های مجاز می‌شود؛ این سیستم ساختمانی مزایای بی‌شماری برای معماران، سازندگان و مالکان ساختمان‌ها دارد.

سیستم SABS موفق به دریافت تائیدیه‌های ICC و ASTM از آمریکا شده است همچنین این سیستم نوین ساختمانی در مناطق مختلفی از امریکا، چین، افریقا و... اجرا شده که به‌عنوان یک ایده مناسب برای کشورهای در حال توسعه شناخته شده است.

 

آزمایش میزان مقاومت ورق‌های پلی استایرن ابداعی دکتر صائبی

در ادامه تصاویر دیگری از برخی خانه‌‌های ساخته شده ضدزلزله با استفاده از این تکنولوژی توسط دکتر صائبی با ویژگی "قابل حمل بودن" آمده است:

در این بخش نیز فیلم ساخت یک خانه ضدزلزله فقط در 24 ساعت! در مکزیک با استفاده از مصالح اختراعی توسط دکتر صائبی آمده است:

 

این ساختمان توسط این مخترع کشورمان در کمتر از 24 ساعت به مساحت 50 متر و دقیقا 3 هفته قبل از وقوع زلزله مکزیک در سال 2010 در مکزیک ساخته شد و توانست به‌خوبی زلزله 7.2 ریشتری مکزیک در آن سال را تحمل کند!

در پایان این گزارش مجدداً تاکید می‌کنیم که این تکنولوژی اختراعی توسط مخترع بزرگ کشورمان در ساخت خانه‌های کاملاً ضدزلزله ارزان و سریع‌الساخت، سالهای سال است که در کشورهای مختلف جهان با پشت سرگذاشتن انواع آزمایشات عملی مختلف و کسب گواهینا‌مه‌های معتبر بین‌المللی در حال اجراست! اما همچنان مردم کشورمان از این موهبت بزرگ بی‌بهره هستند و در زلزله‌های بزرگی مانند زلزله اخیر کرمانشاه همچنان صدها نفر از مردم کشورمان به‌دلیل سکونت در خانه‌های ناایمن، جان خود را از دست می‌دهند!!

این مخترع برتر و بزرگ کشورمان از سال 92 تا به امروز با وجود علاقه وافر به کشور و مردم این دیار برای اجرای این پروژه‌های ساختمانی ضدزلزله در کشورمان، همچنان درگیر‌و‌دار رفت و آمدهای کشنده و نفس‌گیر در سازمان‌های دولتی مربوطه برای اخذ مجوز فعالیت در ایران است!!!


لینک مطلب: http://hsenews.ir/News/View/84251