• پنج شنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۹
  • الخمیس ١٦ شعبان ١٤٤١
  • Thursday, April 9, 2020
صفحه اصلی
سلامت و محیط زیست
ایمنی و حوادث
مدیریت بحران
علمی
بین الملل
rss
کد مطلب :   115031 تاریخ انتشار: 
چهارشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۸
- 22:49 تاریخ آخرین ویرایش :
  1398/12/07
 
 
فعالیت های بخش های غیردولتی در ترویج و فرهنگ سازی HSE ضروری است
ایمنی در حوزه هسته ای نهادینه شده و سرمایه گذاری لازم برای حوزه های هسته ای و حتی دفاعی کشور صورت می پذیرد اما در سایر حوزه ها و صنایع دیگر ، HSE به عنوان یک مهم تلقی نمی شود و ضروری است تا فرهنگ سازی مناسب در این زمینه صورت گیرد.
فعالیت های بخش های غیردولتی در ترویج و فرهنگ سازی HSE ضروری است

به گزارش پایگاه خبری hse : دکتر کامران سپانلو مدیرکل مرکز نظام ایمنی هسته ای کشور و عضو هیئت امنای دبیرخانه علمی مدیریت و مهندسی HSE از ضرورت فعالیت های بخش های غیردولتی در ترویج و فرهنگ سازی HSE خبر داد.

دکتر سپانلو در اولین جلسه ی رسمی هیئت امنای دبیرخانه که با حضور اکثریت اعضا تشکیل یافت به ناشناخته بودن HSE به عنوان یک رشته ی بین رشته ای در میان مسوولین و مدیران اشاره نمود و معرفی و روشن سازی آن را در سطح دولت مهم اعلام نمود.

سپانلو اعلام کرد که با توجه به حوادث بزرگ رخ داده در دنیا در حوزه ی انرژی هسته ای ، مبحث ایمنی در این حوزه نهادینه شده و سرمایه گذاری لازم برای حوزه های هسته ای و حتی دفاعی کشور صورت می پذیرد اما در سایر حوزه ها و صنایع دیگر ، HSE به عنوان یک مهم تلقی نمی شود و ضروری است تا فرهنگ سازی مناسب در این زمینه ها صورت گیرد.

وی تصریح کرد :  بسیاری از سوانح علاوه بر پیامدهای اجتماعی دارای پیامدهای سیاسی نیز می باشند و همین مساله سبب گردیده تا در امور دفاعی و نظامی و هسته ای مساله ایمنی بیشتر از سایر حوزه ها مورد بررسی قرار گیرد.

سپانلو به تفاوت میان HSE با سایر مباحث اشاره کرد که در سایر موضوعات چون تولیدی وجود دارد و بازدهی آن ها قابل ارزیابی است، لذا اهمیت آن موارد بر کسی پوشیده نیست ولی HSE در واقع یعنی بوجود نیامدن حادثه و این مساله باعث می گردد که فعالیت در عرصه ی ایمنی به چشم نیاید و جلوه نکند و اهمیت آن تا قبل از وقوع حادثه قابل درک نیست. وقتی در HSE محصولی قابل ارائه نداریم پس بودجه ای هم نمی توان به راحتی گرفت چون ثمره فعالیت های ایمنی دیده نمی شود و در واقع ایجاد HSE یعنی ندیدن حوادث و سوانح و این موضوع سبب گردیده است تا اهمیت آن دیده نشود.

دکتر سپانلو تاکید کرد که قبل از وقوع سانحه باید استقرار HSE را داشته باشیم و مسوولین و مدیران تراز بالاتر باید بیشترین آگاهی را از موضوعات HSE داشته باشند و HSE در برنامه های کلان مدیریت قرار گیرد.

دکتر سپانلو تاسیس دبیرخانه را که به همت موسسه مقاوم سازی و بهسازی لرزه ای ایران صورت گرفته یک اقدام مهم و مناسب ارزیابی نمود و بیان داشت که با برگزاری دوره های آموزشی و جشنواره ها و نمایشگاه و فعالیت های پژوهشی در دبیرخانه می توانیم به عنوان یک واسط میان دستگاه های دولتی و غیردولتی و بخش خصوصی قرار گرفته و تجربیات HSE را منتقل کنیم.

در انتها دکتر سپانلو از ضرورت بحث امنیت در کنار ایمنی صحبت نمود و ایمنی را بدون امنیت غیر ممکن دانست و بیان داشت که در دبیرخانه علاوه بر HSE در نظر است که HSSE نیز پیگیری شود. دکتر سپانلو در خاتمه بیان نمود که HSE را جزیره ای نبینیم و این یعنی تجربه HSE در نفت باید در شهرداری هم بکار گرفته شود،تجربه HSE در نظام هسته ای می تواند در امور دفاعی بکار گرفته شود و همه ی دستگاه ها به جای رقابت در این حوزه باید با هم همکاری داشته باشند و HSE را به عنوان یک ضرورت ملی و فراگیر مطرح نمایند.

گفتنی است :  اولین جلسه هیئت امنای دبیرخانه علمی مدیریت و مهندسی HSE همزمان با روز جهانی ایمنی و سلامت در محیط کار در محل موسسه مقاوم سازی و بهسازی لرزه ای ایران برگزار گردید و انتخابات هیئت مدیره برگزار شد و در این انتخابات دکتر کامران سپانلو مدیرکل مرکز نظام ایمنی هسته ای کشور به عنوان رئیس هیئت مدیره و مهندس حامد حقی مدیرعامل موسسه مقاوم سازی و بهسازی لرزه ای ایران به عنوان دبیرکل دبیرخانه با اتفاق آرای حاضرین انتخاب شدند.

نویسنده : حسن گرجی
ارسال نظر
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ما، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

نام:
ایمیل:
نظر:
 
captcha
کد امنیتی:
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی HSE می باشد .
Hosted By gitisun