• سه شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۹
  • اثلاثا ١٦ ربیع الثانی ١٤٤٢
  • Tuesday, December 1, 2020
صفحه اصلی
سلامت و محیط زیست
ایمنی و حوادث
مدیریت بحران
علمی
بین الملل
rss
کد مطلب :   125057 تاریخ انتشار: 
سه شنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۹
- 12:59 تاریخ آخرین ویرایش :
  1399/01/26
 
 
حریق ایمنی مراکز تجاری را تهدید می کند
حریق یکی از مهم ترین خطراتی است که مراکز تجاری را تهدید می کند و این مراکز به علت تردد زیاد از مناطق پر ریسک محسوب می شوند. سازمان آتش نشانی با بازدید و بررسی ایمنی آن ها، پس از بررسی برخی از این مراکز تاییدیه ایمنی دریافت کرده و بعضی نیز با توجه به اینکه جوانب ایمنی را رعایت نکردند اخطار دریافت می کنند.
حریق ایمنی مراکز تجاری را تهدید می کند

به گزارش ایسنا بامداد روز ۲۴ فروردین ماه  شاهد وقوع آتش سوزی در یکی پاساژ های به نسبت وسیع تهران، پاساژ ستارخان واقع در محله ستارخان بودیم. مرکزی که بر اساس اعلام سازمان آتش نشانی، پیش از این نیز از سوی این سازمان پیش مورد بازدید قرار گرفته بود و اخطار لازم به آن اعلام شده بود. طی این حریق که خوشبختانه خسارت جانی نداشت اما حدود ۱۲ باب مغازه طعمه حریق شدند و خسارت مالی زیادی بر جای ماند .

سید جلال ملکی -سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران- در گفت و گو با ایسنا در پاسخ به اینکه علت وقوع حریق در پاساژ ستارخان چه بوده است گفت: با توجه به گستردگی حریق و سوختن ۱۲ باب مغازه به صورت کامل بررسی های لازم در خصوص علت حادثه شاید نیاز به زمان داشته باشد و هنوز علت مکتوب و دقیقی در این خصوص ارائه نشده است.

وی در باره اینکه پاساژهای تهران چقدر ایمن هستند و چرا در برخی از این مراکز ایمنی لازم رعایت نمی شود گفت: بازرسی هایی که سازمان آتش نشانی تهران انجام می دهد رایگان است و اگر قرار باشد کارشناسی از بخش های خصوصی این بازدید ها را انجام دهد برای اقدامات مشابه مبلغ قابل توجهی دریافت می کند. شاید به علت همین رایگان بودن بازدید ها آن را جدی نمی گیرند. 

وی ادامه داد: کارشناسان سازمان بارها برای بازدید به برخی از مراکز تجاری مراجعه می کنند اما از آن جایی که سازمان قدرت اجرایی بالایی در این زمینه ندارد، بسیاری از اخطارات جدی گرفته نمی شود. با این وجود از زمانی که همکاری دستگاه قضایی در این زمینه افزایش یافته شرایط بهتر شده است، پیش از اینکه حمایت دستگاه قضایی نیز وجود نداشت وضعیت اصلا مناسب نبود. 

ملکی با تاکید بر اینکه همچنان با روز های آرمانی در خصوص ایمنی مراکز تجاری تهران فاصله بسیاری داریم گفت: قوانین در این زمینه دچار برخی از نقص ها هستند که باید برطرف شود برخی از کاغذ بازی ها و ارسال نامه ها کاهش پیدا کند چرا که کمی دست و پا گیر است و سرعت رسیدگی را کاهش می دهد. البته بخشی از نقص ها برطرف شده اما بیش از این باید انجام شود و به مرحله ای برسیم که اگر یک مرکز تجاری تا فرصت معینی ایمن سازی های لازم را انجام نداد آتش نشانی به صورت مستقیم در این خصوص اقدام کند. اگر این شرایط محقق شود افرادی که ایمنی را رعایت نمی کنند متوجه می شوند دستور آتش نشانی در حوزه ایمنی از لحاظ قانونی پرقدرت است. 

سخنگوی سازمان آتش نشانی تهران افزود: برخی چون می دانند که آتش نشانی این قدرت را ندارد برای اخطار ها اهمیت قائل نمی شوند، علاوه بر این شهروندان باید بدانند که انجام ایمنی های لازم برای تامین ایمنی جان و مال خودشان است. فردی که در یک مرکز تجاری فعالیت می کند باید در نظر داشته باشند که حادثه خبر نمی کند و اگر ایمن سازی انجام نداده باشند خسارت ها برایشان جبران ناپذیر خواهد بود. 

وی با اشاره به وقوع حریق در پاساژ ستارخان گفت: به عنوان مثال در حریق پاساژ ستارخان اگر ایمن سازی های لازم انجام شده بود شاید خسارت ها به صورت چشمگیری کاهش پیدا می کرد. ضمن اینکه در صورت انجام ایمن سازی خود کسبه خیال آسوده تری خواهند داشت. 

ملکی با تاکید بر اینکه اگر حادثه ای در یک مرکز تجاری زمانی رخ دهد که افراد بسیاری در آن محل حضور دارند خسارت ها واقعا جبران ناپذیر خواهد شد گفت: اگر حادثه ای خسارت جانی بر جای بگذارد با میلیارد ها تومان نیز جبران نخواهد شد، این حادثه هایی که اتفاق می افتد و خسارت جانی ندارد تلنگری است برای اینکه بدانیم باید به فکر باشیم. همه ما حادثه دلخراش و جبران ناپذیر پلاسکو را تا ابد به خاطر خواهیم داشت، باید از وقوع پلاسکوهای دیگر جلوگیری کنیم. 

سخنگوی سازمان آتش نشانی تهران تصریح کرد: بسیاری از مراکز تجاری که سازمان آتش نشانی بازدید کرده اما تاییدیه ایمنی ندارند اقدامات لازم را انجام نمی دهند، اینکه ما هر بار بازدید کنیم و آن ها تغییری ایجاد نکنند راهی را پیش نمی برد.

منبع : ایسنا
نویسنده : حسن گرجی
کلید واژه
 
ارسال نظر
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ما، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

نام:
ایمیل:
نظر:
 
captcha
کد امنیتی:
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی HSE می باشد .
Hosted By gitisun