• سه شنبه ۴ تیر ۱۳۹۸
  • اثلاثا ٢٢ شوال ١٤٤٠
  • Tuesday, June 25, 2019
صفحه اصلی
سلامت و محیط زیست
ایمنی و حوادث
مدیریت بحران
علمی
بین الملل
rss
کد مطلب :   84667 تاریخ انتشار: 
دوشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۷
- 22:40 تاریخ آخرین ویرایش :
  1397/08/21
 
 
کشور باید برای کاهش خسارات جانی و مالی حوادث آماده شود
رئیس سازمان مدیریت بحران گفت: علیرغم آموزش‌هایی که ارائه شده، در برخی از حوادث انسجام مدیریت وجود ندارد و بسیاری از مشکلات هنگام حوادث، به دلیل از دست دادن انسجام مدیریت است.
کشور باید برای کاهش خسارات جانی و مالی حوادث آماده شود

اسماعیل نجار در مراسم افتتاح مرکز مانیتورینگ مدیریت بحران خوزستان که امروز (21 آبان ماه) در استانداری خوزستان برگزار شد، اظهار کرد: اساس کار مدیریت بحران پس از پیشگیری و پیش‌بینی، مدیریت صحیح و  علمی حادثه است.

وی افزود: داشتن نقشه راه، ساختارها، دستورالعمل‌ها، امکانات و تجهیزات لازم برای مدیریت بحران لازم است که همه این موارد در مرکز مانتیورینگ کنونی خوزستان وجود دارد و باید موجب انتقال تجربه به استان‌های دیگر شود. مرکز فرماندهی و کنترل مدیریت بحران کشور نیز باید از این تجهیزات استفاده کند.

نجار گفت: باید کشور را از جهت مقابله با حوادث و کاهش خسارات جانی و مالی آماده کنیم. در زلزله کرمانشاه 621 نفر کشته و 7 هزار و 817 نفر زخمی شدند و این زلزله هزینه‌های سنگینی برای کشور بر جای گذاشت.

وی بیان کرد: مرکز مانیتورینگ و فرماندهی مدیریت بحران با توجه به مسئولیت‌های دستگاه‌های اجرایی، برای هماهنگی و هم‌افزایی بیشتر ماموریت‌ها ایجاد شده است. این مرکز همانند نخ تسبیح است که دانه‌های تسبیح را به هم متصل و برای استفاده آماده می‌کند.

رئیس سازمان مدیریت بحران گفت: علیرغم آموزش‌هایی که ارائه شده، در برخی از حوادث انسجام مدیریت وجود ندارد و بسیاری از مشکلات هنگام حوادث، به دلیل از دست دادن انسجام مدیریت است.

نجار بیان کرد: مدیریت بحران تنها به یک سازمان مربوط نمی‌شود. سازمان مدیریت بحران یک سازمان سیاست‌گذار و هماهنگ‌کننده، هدایت‌کننده و نظارت‌گر است. تمام دستگاه‌های اجرایی در زمان عادی مسئولیت‌هایی دارند اما در زمان بحران با توجه به وسعت حادثه مسئولیت دارند و باید انجام وظیفه کنند.

وی با بیان اینکه اگر هماهنگی وجود داشته باشد کارها آسان‌تر است، تصریح کرد: باید از امکانات موجود نهایت بهره‌برداری شود. زمانی که حادثه ساختمان خیابان جمهوری رخ داد، تشک بادی به محل حادثه ساختمان رفت اما باز نشد. اگر هزاران موتور و تجهیزات داشته باشیم اما در زمان مناسب از آنها استفاده نکنیم مانند این است که هیچ کاری نکرده‌ایم.

رئیس سازمان مدیریت بحران با تاکید بر لزوم شناخت مخاطرات در هر استان و انجام برنامه‌ریزی‌های لازم، عنوان کرد: شناخت دقیق مخاطرات و پیامدهای آن برای برنامه‌ریزی دقیق و مناسب و صحیح لازم است.

وی گفت: تبدیل مدیریت بحران به مدیریت ریسک در بلایای طبیعی و کاهش ریسک، موجب کاهش خسارات جانی و مالی می‌شود.

نجار بیان کرد: در ایجاد سازگاری و کاهش آثار سوء پدیده‌های جوی، توسعه مشارکت و همکاری‌های دستگاه‌ها بسیار مهم است.

وی با بیان اینکه باید برای هر کاری دستورالعمل داشته باشیم، عنوان کرد: متاسفانه برای بسیاری از مسائل دستورالعمل وجود ندارد. همچنین باید مطالعاتی در بحث زلزله و گسل‌ها انجام شود.

رئیس سازمان مدیریت بحران یکی دیگر از کارهای لازم در حوزه مدیریت بحران را توانبخشی و فرهنگ‌سازی در سطح جامعه دانست و گفت: مردم اساس کار در مدیریت بحران هستند. باید مردم آگاه شوند و به طور مثال اگر می‌خواهند منزلی را به متراژ 100 متر احداث کنند، بهتر است منزل را به متراژ 90 متر کاهش دهند اما کیفیت کار را افزایش دهند. در منطقه‌ای در سرپل ذهاب ساختمانی وجود داشت که در زلزله حتی شیشه‌های این ساختمان نشکست در حالی که ساختمان کنار آن به طور کامل منهدم شد و چندین نفر جان خود را از دست دادند. بنابراین باید سطح آگاهی مردم در این زمینه افزایش یابد.

منبع : ایسنا
نویسنده : حسن گرجی
کلید واژه
 
ارسال نظر
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ما، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

نام:
ایمیل:
نظر:
 
captcha
کد امنیتی:
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی HSE می باشد .
Hosted By gitisun