• دوشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۸
  • الاثنین ٢٥ جمادی الاولی ١٤٤١
  • Monday, January 20, 2020
صفحه اصلی
سلامت و محیط زیست
ایمنی و حوادث
مدیریت بحران
علمی
بین الملل
rss
کد مطلب :   84738 تاریخ انتشار: 
چهارشنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۷
- 00:00 تاریخ آخرین ویرایش :
  1397/11/10
 
 
پیش‌بینی وضع بارش و دمای ایران در سه ماه آینده
سرپرست پژوهشکده اقلیم‌شناسی گفت: طی سه ماه آینده در بیشتر مناطق ایران بارش‌ها نرمال است و پیش‌بینی می‌شود که در سه ماه آینده دمای کشور ۰.5 تا ۲ درجه سانتیگراد بیشتر از حد نرمال باشد.
پیش‌بینی وضع بارش و دمای ایران در سه ماه آینده

ز ابتدای سال زراعی جاری بیش از چهار ماه می‌گذرد، تاکنون میانگین بارش کشور ۲۳.5 درصد نسبت به بازه زمانی مشابه بلندمدت افزایش یافته است. پیش‌بینی وضعیت بارش و دمای کشور طی ماه‌های آینده موضوع مهمی است که ایمان بابائیان در این باره به ایسنا گفت: انتظار می‌رود در سه ماه آینده (بهمن و اسفند ۱۳97 و فروردین ۱۳98) بارش در غالب استان‌های کشور نرمال و تنها در نیمه غربی کشور متمایل به کمتر از نرمال باشد که این کاهش در ماه اسفند رخ می‌دهد.

وی تصریح کرد: در بهمن ماه به جز جنوب‌غرب، بارش برای سایر مناطق در محدوده نرمال و قدری بیش از نرمال پیش‌بینی می‌شود. با نزدیک شدن به نیمه بهمن، بخش‌هایی از جنوب شرق از جمله سیستان و بلوچستان، بارش‌ها در محدوده نرمال تا بیش از نرمال خواهد بود.

سرپرست پژوهشکده اقلیم‌شناسی گفت: در فروردین‌ماه سال آینده، بارش در بیشتر مناطق کشور در محدوده نرمال خواهد بود اما برای بخش‌هایی از دامنه‌های البرز غربی متمایل به کمتر از نرمال پیش‌بینی می‌شود.

بابائیان در ادامه در مورد شرایط دمایی کشور در ماه‌های آینده اظهارکرد: دمای هوا در بهمن‌ماه بین ۱ تا ۲ درجه بیش از حد نرمال مورد انتظار است. هر چند در این بازه زمانی بخش‌هایی از نوار شمالی و غربی کشور دمای متعادل‌تری را تجربه خواهند کرد. دمای هوا در اسفند 97 و فروردین 98 بین ۰.5 تا ۲ درجه بیشتر از نرمال است.

این کارشناس سازمان هواشناسی همچنین با اشاره به وضعیت بارشی استان‌های مختلف کشور از ابتدای سال زراعی گفت: اگرچه از ابتدای مهر تا پایان دی‌ماه 97، میانگین بارش‌های کشور ۲۳.5 درصد نسبت به متوسط بلندمدت بیشتر شده است اما به دلیل توزیع نامناسب آن، جنوب شرق کشور کمترین بارش را دریافت کرده است و سیستان و بلوچستان با 87 درصد کاهش، بدترین شرایط بارش را در بین استان‌های کشور دارد.

به گفته بابائیان، با توجه به گرمایش جهانی، روند بلندمدت بارش در کشور کاهشی است و برای چنین شرایطی تدوین و اجرای برنامه ملی جهت تأمین پایدار آب و اتخاذ روش‌های سازگاری با کم‌آبی به ویژه در جنوب شرق کشور، ضروری است.

منبع : ایسنا
نویسنده : حسن گرجی
کلید واژه
 
ارسال نظر
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ما، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

نام:
ایمیل:
نظر:
 
captcha
کد امنیتی:
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی HSE می باشد .
Hosted By gitisun