• دوشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۸
  • الاثنین ٢٥ جمادی الاولی ١٤٤١
  • Monday, January 20, 2020
صفحه اصلی
سلامت و محیط زیست
ایمنی و حوادث
مدیریت بحران
علمی
بین الملل
rss
کد مطلب :   94895 تاریخ انتشار: 
یکشنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۸
- 10:05 تاریخ آخرین ویرایش :
  1398/08/12
 
 
نقش تابلوهای تبلیغاتی جاده‌‌‌ای در افزایش سوانح رانندگی
عضو کمیسیون عمران مجلس با اشاره به افزایش تابلوهای تبلیغاتی در جاده‌ها و تأثیر آن در بروز تصادفات، گفت: تعدد این تابلوها مخاطرات ایمنی در رانندگی دارد و در صورت حواس‌پرتی راننده به بروز تصادف می‌انجامد.
نقش  تابلوهای تبلیغاتی جاده‌‌‌ای در افزایش سوانح رانندگی

یوناتن بت‌کلیا  با اشاره به تعدد تابلوهای تبلیغاتی در جاده‌ها و مخاطرات‌ ایمنی رانندگی که ممکن است در اینباره رخ دهد، اظهار داشت:‌ رانندگی در طول زمان به دلیل فاکتورهای حواس‌پرتی در داخل و خارج خودرو به یک فعالیت پیچیده‌ تبدیل شده است و بی‌دقتی یکی از عوامل تاثیر‏گذار در بروز تصادفات جاده‌ای و بزرگراهی است و یکی از عوامل حواس‌پرتی خارجی، تابلوهای تبلیغاتی حاشیه جاده‌‌ها است.

‌عضو کمیسیون عمران مجلس افزود: البته تبلیغات ‌در جهان به فرهنگ تبدیل‌ شده است‌ و قابل‌چشم‌پوشی نیست و همه در این زمینه قدم می‌گذارند، ‌کشور ما نیز مستثنا از این قضیه نیست و مانند کشورهای دیگر، خوب یا بد، در این زمینه قدم برداشته است.

بت‌کلیا ادامه داد: به عقیده کارشناسان، تبلیغ کلامی و تبلیغاتی که بین خودِ مردم رد و بدل می‌شود بهترین تبلیغ و مؤثر است ‌ولی امروزه به‌جای این‌گونه تبلیغات، با صرف هزینه‌های زیاد تابلوهای بزرگی در ‌جاده‌ها نصب می‌‌شود در حالی‌ که این تابلوها از نظر پرت شدن حواس راننده، بسیار خطرآفرین است و اگر راننده کمی دقت نکند، به بروز تصادف‌ می‌انجامد.

‌وی افزود: در صورتی که نصب این تابلوهای تبلیغاتی در جاده‌ها از استاندارد خاصی پیروی نکند، ممکن است موجب عدم توجه راننده به جلو و رانندگی شود و حواس راننده به خواندن و دیدن این تبلیغ‌ها می‌رود همین غفلت‌ها کافی است که حادثه‌ و یا تصادفات زنجیره‌ای رخ دهد و جان چندین نفر را بگیرد.

عضو کمیسیون عمران مجلس با اشاره به آمار بالای سوانح رانندگی در کشور ما و تلفات ناشی از آن، گفت: خواب‌آلودگی، حواس پرتی راننده، سرعت زیاد، بی‌احتیاطی، ایمنی پایین خودروهای ما و غیره خود عوامل بروز سوانح رانندگی است، حال اگر نصب تابلوهای تبلیغاتی در آزادراه‌ها هم متعدد باشد و افزایش یابد نظیر آزادراه کرج-تهران، این خود عامل دیگر بروز سوانح رانندگی می‌شود و نصب تابلوهای تبلیغاتی با فاصله نزدیک به یکدیگر در مسیرهای آزادراهی و بزرگراهی عامل بروز تصادفات است.

وی بیان کرد: پیشنهاد می‌شود سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای ‌در صورت وجود، گزارشی از بروز تصادفات در آزادراه‌هایی که ‌تابلوهای تبلیغاتی فراوانی دارند، ارائه دهد و بدین ترتیب با سند مشخص می‌شود که این تابلوها چه تأثیری در تصادفات جاده‌ای دارند.

عضو کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه مجوز نصب این تابلوها را وزارت راه و شهرسازی صادر می‌کند، افزود: ‌به دلیل تهدید ایمنی رانندگی، ‌ضرورت دارد در این حوزه پلیس‌ راهنمایی و رانندگی هم ورود کند‌ به هر حال نصب چنین تابلوهایی تأثیری در ارتقائ ایمنی جاده‌‌های ما ندارد.

بت‌کلیا با اشاره به اینکه در اغلب جاده‌‌های دنیا تابلوهای تبلیغاتی وجود دارد، اضافه کرد: اما این تابلوها در جاهایی از مسیر نصب‌ می‌شوند شده‌اند که احتمال تصادف در آن منطقه کم است‌.

منبع : فارس
نویسنده : حسن گرجی
کلید واژه
 
ارسال نظر
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ما، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.

3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.

نام:
ایمیل:
نظر:
 
captcha
کد امنیتی:
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی HSE می باشد .
Hosted By gitisun